Zespół z Johns Hopkins University wykorzystał dane zbierane przez dwie dekady w ramach projektu przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey, aby stworzyć mapę wszechświata – od Drogi Mlecznej, aż po kres znanego kosmosu (https://www.youtube.com/watch?v=Oekma9SZMMI).
Na dostępnej online, interaktywnej mapie można zobaczyć pozycję i realne barwy 200 tys. galaktyk (https://mapoftheuniverse.net/). Każda pojedyncza kropka reprezentuje całą galaktykę zawierającą miliardy gwiazd.
„Kiedy dorastałem, bardzo inspirowały mnie astronomiczne zdjęcia gwiazd, mgławic i galaktyk. Teraz nadszedł czas na stworzenie nowego typu obrazów, które będą inspirowały ludzi – mówi twórca mapy, prof. Brice Ménard. – Astrofizycy na całym świecie, latami analizowali te dane, co doprowadziło do tysięcy prac naukowych i odkryć. Jednak nikt nie postarał się o to, aby stworzyć mapę, która będzie piękna, ścisła naukowo i dostępna dla ludzi, którzy nie są naukowcami. Nasz cel jest taki, aby każdemu pokazać, jak naprawdę wygląda wszechświat” – tłumaczy astronom.
Wspomniany Sloan Digital Sky Survey to pionierski projekt obserwacji nieba prowadzony przede wszystkim z pomocą teleskopu Apache Point Observatory w Nowym Meksyku. Każdej nocy, przez lata, teleskop kierował swoje oko w nieco inne miejsce.
Różne kolory reprezentowanych przez kropki galaktyk wynikają m.in. z ekspansji wszechświata – im dalej od Ziemi się jakiś obiekt znajduje, tym bardziej czerwony się wydaje.
Górna część mapy reprezentuje pierwszy rozbłysk promieniowania wyemitowanego krótko po Wielkim Wybuchu. Droga Mleczna widoczna jest jako jedna z kropek.
„Na mapie tej jesteśmy tylko ziarenkiem na samym dole, jednym pikselem. Kiedy mówię ‘my’, mam na myśli naszą galaktykę, Drogę Mleczną, która zawiera miliardy gwiazd i planet. Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania astronomicznych zdjęć pokazujących jedną galaktykę tutaj, inną galaktykę tam, być może grupę galaktyk. Ale to, co pokazuje ta mapa, ma zupełnie inną skalę” – podkreśla prof. Ménard.
„Z pozycji tej małej kropki możemy tworzyć mapy galaktyk całego wszechświata i to, myślę, mówi co nieco o potędze nauki” – dodaje ekspert.
Więcej informacji na stronach:
https://hub.jhu.edu/2022/11/17/interactive-universe-map/
Marek Matacz