Powstała największa analiza badań na temat dobrego samopoczucia

Zobacz

- Reklama -

Specjaliści z South Australian Health and Medical Research Institute (SAHMRI) i Flinders University przeanalizowali ponad 400 badań klinicznych z udziałem ponad 50 tys. osób, aby odpowiedzieć na pytanie „jak najlepiej zbudować dobre samopoczucie?”. Podzielili oni uczestników na trzy grupy – osoby o dobrym zdrowiu, cierpiące na choroby fizyczne oraz z chorobami psychicznymi.

Jak się okazuje, różnym osobom pomagają inne metody. „W czasie stresujących i niepewnych okresów w życiu, proaktywna praca nad zdrowiem psychicznym jest kluczowa w zmniejszeniu ryzyka psychicznych i fizycznych chorób” – informuje Joep Van Agteren, współautor analizy. „Nasze badanie sugeruje, że istnieją liczne psychologiczne podejścia, z którymi ludzie powinni eksperymentować, aby sprawdzić, co jest dla nich dobre” – dodaje.

We wszystkich trzech grupach pomocne okazały się takie techniki jak trening uważności (ang. mindfulness), medytacja i świadome oddychanie.

Pozytywne interwencje psychologiczne, takie jak praca nad poczuciem celu, praktykowanie niewielkich aktów życzliwości i pisanie dziennika wdzięczności także były skuteczne, ale tylko, gdy stosowano je razem.

Z kolei terapia poznawczo-behawioralna szczególnie pomagała osobom z zaburzeniami psychicznymi, a terapia akceptacji i zaangażowania najlepiej działała u osób zdrowych.

Wszystkie podejścia jednak wymagały systematyczności i dłuższego stosowania. „Wypróbowanie czegoś raz lub dwa nie wystarczy, aby uzyskać zauważalny skutek. Niezależnie od metody, której ktoś próbuje, musi z niej korzystać przez kilka tygodni lub miesięcy, aby uzyskać realny efekt” – podkreśla jeden z autorów opracowania, Matthew Iasiello.

Jeden z ważnych wniosków płynących z analizy jest taki, że oprócz szukania profesjonalnej pomocy, można często samemu korzystać z wielu praktycznych metod. „Tego typu interwencje mogą być bezpiecznie wprowadzone samodzielnie lub w grupach, w osobistym kontakcie z drugim człowiekiem lub online” – twierdzi prof. Michael Kyrios z Flinders University. „To zatem potencjalny, niedrogi dodatek do obecnych metod pomocy i leczenia” – dodaje specjalista.

Zdaniem naukowców wyłonione wnioski wskazują wręcz na potrzebę zmiany taktyki, jaką społeczeństwo posługuje się w utrzymywaniu dobrego samopoczucia osób zarówno cieszących się zdrowiem, jak i chorych.

„Musimy traktować samopoczucie każdej osoby poważnie i upewnić się, że podejmujemy wszystkie niezbędne kroki, aby poprawić zdrowie psychiczne i zapobiec przyszłym komplikacjom w naszym życiu, a także obniżyć koszty opieki zdrowotnej” – zwraca uwagę prof. Kyrios.

Australijski zespół zamierza przyglądać się kolejnym badaniom, aby analiza była cały czas aktualna.

Uzyskane dotąd informacje wykorzystano już w programie Be Well Plan, który w formie bezpośrednich konsultacji i komputerowej aplikacji przetestowano dotąd z udziałem tysięcy mieszkańców Australii Południowej.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/fu-rdd041621.php

https://www.nature.com/articles/s41562-021-01093-w (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -