Powstało urządzenie, które pozwala przewidzieć przedwczesny poród

Zobacz

- Reklama -

Jak przypominają naukowcy z University of Sheffield, co roku na świecie rodzi się 15 milionów wcześniaków, które później mogą cierpieć z powodu trudności z nauką innych zaburzeń, np. wad wzroku i słuchu. Aż 90 proc. takich dzieci – urodzonych przed 28 tygodniem ciąży, w krajach słabo rozwiniętych – umiera w ciągu kilku dni, bo nie ma dostępu do specjalistycznej opieki. W krajach rozwiniętych umiera natomiast mniej niż 10 proc. dzieci urodzonych ekstremalnie wcześnie.

Badacze z Sheffield stworzyli przenośny przyrząd, który może uratować wiele noworodków.

Obecne metody prognozowania wczesnych porodów, takie jak badania USG są drogie i nie zawsze dostępne, szczególnie w biednych rejonach świata. Nowy przyrząd wykorzystuje natomiast metodę zwaną elektryczną spektroskopią impedancyjną, dzięki której wykrywa zmiany w strukturze szyjki macicy. Badanie nie tylko zapewnia większą precyzję od obecnych metod, ale jest wielokrotnie tańsze, a przenośne, ręczne urządzenie oznacza ogromną przewagę w dostępie do takich testów.

Firma zajęła się już wprowadzeniem wynalazku na rynek.

„Ponad 1 na 10 dzieci rodzi się za wcześnie i dane wskazują, iż odsetek ten rośnie w różnych częściach świata. Mój zespół spędził ponad cztery lata na badaniach możliwości wykorzystania elektrycznej spektroskopii impedancyjnej w ulepszeniu przewidywania przedwczesnych porodów” – podsumowuje prof. Dilly O’Anumba z University of Sheffield.

„Ta pionierska technika pozwoli specjalistom lepiej zapobiegać wczesnym porodom i sobie z nimi radzić. Jest ona nie tylko dokładniejsza od obecnych metod, ale znacząco tańsza i bardziej dostępna, co jest szczególnie ważne w biednych społecznościach, gdzie wczesne porody są relatywnie częste. Komercjalizacja tej technologii przez firmę EveryBaby może pomóc ocalić niezliczone życia, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie” – twierdzi badacz.

Więcej informacji na stronie https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/uog.22180 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -