Poznań: nie będzie już wycinek w czaplińcu na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo

Zobacz

- Reklama -

W sobotę ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” Przemysław Wylegała opisał w mediach społecznościowych zniszczenia dokonane – jak podał – w kolonii czapli siwej, w sezonie lęgowym, przy okazji wycinki drzew na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo.

„Cięcia wykonano tylko w czaplińcu, w otaczającym lesie brak cięć, co może sugerować, że było to działanie celowe. Doprowadziły do opuszczenia już zajętych gniazd i prawdopodobnie śmierci większości piskląt. Dzisiejsza kontrola wykazała tylko trzy zajęte gniazda, a reszta (kilkanaście, które zostały) z oznakami, że były zajęte w tym roku, ale zostały opuszczone. W zeszłym roku było 49 zajętych gniazd” – napisał w sobotę Wylegała.

RDLP informowała w poniedziałek, że na terenie nadleśnictwa, „w związku z istniejącym zagrożeniem dla zdrowia i życia”, dokonano pilnej wycinki obumarłych sosen w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch dróg publicznych – gminnej drogi publicznej we wsi Graby oraz powiatowej drogi publicznej z Czerniejewa do Nekli.

Rzeczniczka RDLP w Poznaniu Małgorzata Krokowska-Paluszak poinformowała PAP w środę, że nagłośniona przez ornitologa sprawa jest cały czas wyjaśniana, już przeprowadzono lustrację terenową miejsca zdarzenia. Zaplanowano rozmowy z pracownikami nadleśnictwa i kontrolę dokumentów.

„Wstępnie ustalono, że nadleśnictwo przywiązało zbyt dużą uwagę do kwestii bezpieczeństwa publicznego, a sam zabieg wycięcia drzew zagrażających bezpieczeństwu ruchu był zbyt intensywny i niezgodny z obowiązującymi instrukcjami i wytycznymi” – podała.

Jak wyjaśniła, prace były przeprowadzone w pierwszej połowie marca, jednak w tym miejscu odbywał się też samowyrób. „Odbywał się on za zgodą leśniczego, ale leśniczy nie przewidział, że osoby go wykonujące będą to wykonywały tak długo” – podała.

Rzeczniczka poinformowała, że nadleśnictwo nawiązało współpracę z jednym z ornitologów, którzy monitorują teren czaplińca w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Wspólnie uzgodniono działania, które będą zmierzały do kompensacji przyrodniczej.

„Obszar czaplińca zostanie wyłączony z użytkowania gospodarczego, będzie to obszar reprezentatywny. Dodatkowo zaproponowano działania w ramach retencji w celu poprawy warunków bytowania i żerowania czapli siwej” – podała PAP Krokowska-Paluszak.

W poniedziałek rzeczniczka informowała PAP, że trwają konsultacje z ornitologami, specjalizującymi się w biologii i ekologii czapli siwej, które pozwolą na znalezienie najlepszego postępowania w celu odtworzenia miejsc gniazdowania ptaków. Dyrektor RDLP w Poznaniu zapewnił że dołoży wszelkich starań, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację. Podał też, że zostaną wyciągnięte ewentualne konsekwencje wobec odpowiedzialnych pracowników nadleśnictwa. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ robs/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -