Poznano gen, który promuje rozwój mięśni

Udostępnij

Zespół z University of Melbourne sprawdził, jak różne rodzaje ćwiczeń wpływają na chemiczną kompozycję mięśni. Naukowcy odkryli w ten sposób, że pewien gen – C18ORF25 – uaktywnia się przy wszystkich rodzajach wysiłku i promuje przyrost siły.

Australijska grupa, razem z kolegami z Danii, analizowała materiał pobierany od ochotników w formie biopsji w różnych sytuacjach – w spoczynku, po ćwiczeniach siłowych, wytrzymałościowych oraz szybkim biegu. Eksperymenty wskazały na szczególne znaczenie genu C18ORF25.

Badacze mówią o wielu potencjalnych korzyściach płynących z tego odkrycia.

„Wiemy, że ćwiczenia mogą pomagać w leczeniu oraz zapobiegać różnym chronicznym chorobom, w tym cukrzycy, schorzeniom układu krążenia i wielu nowotworom. Teraz mamy nadzieję, że lepsze zrozumienie, jak różne rodzaje ćwiczeń wywołują promujące zdrowie skutki na poziomie molekularnym, pozwoli na prace nad lepszymi terapiami” – podkreśla ekspertdr Benjamin Parker, autor badania opisanego w periodyku „Cell Metabolism”.

Więcej informacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1550413122003023?via%3Dihub (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

95 proc. MŚP odczuło już skutki inflacji. Czy polskie firmy przetrwają niepewne czasy?

Wzrost cen produktów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności odczuło 95 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP - wynika z badania „Zakupy firmowe”. Najczęściej wśród drożejących produktów firmy wymieniają paliwo i opłaty za media.

KE: wprowadzenie limitu cen gazu wiązałoby się z ryzykiem

Komisja Europejska ostrzegła kraje UE w środę, że - jej zdaniem - wprowadzenie proponowanego przez 15 państw członkowskich limitu cen gazu może być trudne do realizacji i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego.
- Reklama -

REKLAMA