Praca zdalna tematem roku w cyberbezpieczeństwie

- Reklama -

Kaspersky Lab odnotowuje, że zmiany w krajobrazie ryzyka dla cyberbezpieczeństwa nie oznaczają wzrostu łącznej liczby zidentyfikowanych w 2020 r. cyberataków. Wyraźnie jednak zmienił się rozkład poszczególnych ich rodzajów.

O 242 proc. w ujęciu rok do roku wzrosła liczba ataków siłowych na protokoły obsługujące zdalny dostęp do urządzeń. Pojawiło się również 1,7 mln szkodliwych plików podszywających się pod aplikacje do komunikacji podczas pracy zdalnej, co ekspertom pozwoliło stwierdzić, iż głównym celem hakerów w tym roku są pracownicy wykonujący swoje obowiązki służbowe z domu.

Konieczność szybkiego przejścia do modelu pracy zdalnej ujawniła istnienie nowych luk w firmowych systemach bezpieczeństwa. Ruch danych korporacyjnych zwiększył się, a użytkownicy często w dużym pośpiechu przestawiali się na wykorzystanie usług zewnętrznych w celu wymiany służbowych plików. Bardzo często praca była wykonywana również z użyciem niezabezpieczonych właściwie sieci bezprzewodowych Wi-Fi.

Jeden z ekspertów Kaspersky’ego Dmitrij Gałow ocenia, że „ten rok wiele nas nauczył. Przechodzenie w tryb online nie odbywało się tak płynnie, jak sobie wyobrażaliśmy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że już wcześniej żyliśmy wydawałoby się w dość mocno cyfrowym świecie”. Jego zdaniem „skupiliśmy się na pracy zdalnej, co próbowali wykorzystać cyberprzestępcy”.

Gałow wskazuje, że „jednocześnie dowiedzieliśmy się, że musimy się jeszcze wiele nauczyć na temat odpowiedzialnego korzystania z technologii, u podstaw którego leży wymiana danych”.

W opinii eksperta jedno z największych wyzwań 2020 roku dotyczyło świadomości użytkowników względem potencjalnych zagrożeń online. „Nie chodzi tu o nagły wzrost zapotrzebowania na usługi online związane z pracą czy dostawą jedzenia. Wielu nowych użytkowników stanowiły osoby, które z zasady unikały świata cyfrowego” – tłumaczy specjalista.

Firma Kaspersky zaleciła wzmocnienie stosowanych mechanizmów chroniących w cyberprzestrzeni zarówno pracodawcom, jak i pracownikom pracującym zdalnie. Jak przypomina zespół badawczy tej spółki, odpowiedzialność za bezpieczeństwo sieci korporacyjnych spoczywa po obu tych stronach. (PAP)

mfr/ mam/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -