Premier: budowa mostu w Sanoku to znak nowoczesności; nie ma rozwoju bez rozwoju infrastruktury

Zobacz

- Reklama -

Inwestycja powstanie w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Przeprawa zastąpi 40-letni most, który miał być obiektem tymczasowym.

Szef rządu nazwał Sanok „bramą Bieszczad”. Wskazał, że budowa mostu zwiększy szanse rozwojowe miasta. „Naszą dewizą, dewizą Polskiego Ładu jest właśnie łączyć a nie dzielić, budować mosty a nie budować mury i to tutaj w Sanoku właśnie się ziści. Będzie to bardzo wyraźnym znakiem nowoczesności w piękny sposób połączonej z tradycją” – powiedział premier.

Podziękował posłom Zjednoczonej Prawicy oraz posłowi do Europarlamentu Tomaszowi Porębie za ich konsekwentne staranie o rozwój Sanoka, rozwój Podkarpacia, bo – jak ocenił – „nie ma rozwoju bez rozwoju infrastruktury”.

Dotychczasowy most w Sanoku premier nazwał jednym z najdłużej trwających prowizoriów. Zwrócił uwagę, że sfinansowanie jego budowy przekracza możliwości samorządu.

Morawiecki podkreślił, że „bardzo dobra współpraca polskiego rządu z samorządem jest warunkiem rozwoju samorządów, powiatów takich jak ten – powiatów, które mają ogromny potencjał rozwojowy i potrzebują zastrzyku finansowego pod realizację inwestycji”. „Ten zastrzyk – te 50 mln zł, które przeznaczamy z budżetu państwa polskiego znakomicie pomoże w rozwoju Sanoka” – oświadczył premier Morawiecki.

Szef rządu wspomniał, że Sanok jest miastem, które emanuje polską tradycją i historią. Zwrócił uwagę, że można tam zobaczyć wystawę ikon oraz wystawę polskiego artysty Zdzisława Beksińskiego.

Szacowany koszt budowy mostu przez San wraz z budową dróg dojazdowych oraz skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 886 wyniesie ok. 65 mln zł. Powstanie w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Koszt przygotowania dokumentacji to 1,3 mln zł, a dotacja z budżetu państwa na jej przygotowanie to ponad 1 mln zł. Planowany termin zakończenia przygotowywania dokumentacji to grudzień 2022 r. (PAP)

autorzy: Magdalena Gronek, Agnieszka Pipała

mgw/ api/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -