Premier: częścią Polskiego Ładu jest sprawiedliwy rozwój

Zobacz

- Reklama -

„To, co działo się z PGR-ami przez cała lata 90. to jeden z głównych grzechów, grzechów pierworodnych III Rzeczypospolitej” – powiedział premier na briefingu. Dodał, że setki tysięcy ludzi zostało pozostawionych wówczas samym sobie.

„To był wielki błąd, który po upływie 30 lat mści się przez cały czas” – stwierdził Morawiecki. I dlatego – dodał – rozpoczęty został „zupełnie nowy program, który ma służyć wsparciu rozwoju miejscowości, wsi, gmin popegeerowskich, takich jak Rąbino”. „Takie miejsca nie mogą być zapomniane” – podkreślił.

Szef rządu zaznaczył, że „częścią Polskiego Ładu jest sprawiedliwy rozwój, taki, który ma dać perspektywy takim miejscowościom jak Rąbino” i setkom takich miejsc w Polsce.

„Ten program, z którym ruszamy, ma na celu przedstawienie nowych perspektyw, bo wszędzie są ludzie, którzy muszą mieć szansę na znalezienie normalnej pracy, coraz lepszej pracy, i tak będzie coraz bardziej, bo będziemy przesuwać środki w tym kierunku i tworzyć tutaj nowe perspektywy rozwoju” – powiedział premier. „To o tym jest właśnie Polski Ład – o inwestycjach w tysiące takich miejsc, takich gmin, tysiące takich miejscowości, wsi i wiosek rozsianych po całej naszej kochanej ojczyźnie” – zaznaczył.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że rząd PiS zrealizował już wiele programów pomocowych. „I teraz mamy kolejny program skierowany na inwestycje na terenach popegeerowskich” – podkreślił wiceszef MSWiA.

Dodał, że to jak wielkie są potrzeby pokazuje liczba złożonych wniosków. „Dziś w skali kraju 340 mln złotych, to pierwszy krok do tego, aby rozpocząć te inwestycje, które zgłaszały samorządy. W skali województwa zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, bo to największe województwa, gdzie były pegeery, do tych województw trafi po 47 mln złotych, w ramach tego naboru, który dzisiaj zostanie ogłoszony” – powiedział Szefernaker.

autor: Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś, Kacper Reszczyński

gb/ ero/ res/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -