Premier Litwy: mocny głos Polski i Litwy jest potrzebny do rozwoju demokracji na wschodzie Europy

Zobacz

- Reklama -

Premierzy Litwy i Polski uczestniczyli w niedzielę w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego dotyczącego rozbudowy Domu Kultury Polskiej oraz nowej siedziby TVP Wilno.

„W każdym domu bywają również spory, ale jestem tu dziś po to, aby raz jeszcze zaprosić do otwartej dyskusji na wszelkie tematy. Nie wątpię, że życzliwa współpraca pomoże osiągnąć wzajemne zaufanie” – mówiła szefowa litewskiego rządu.

Zwróciła uwagę, że w poniedziałek obchodzona będzie 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. „Litwa i Polska na przestrzeni stuleci osiągnęły wiele wspólnych zwycięstw, czasami były też porażki. Nauczyliśmy się, że silniejsi jesteśmy tylko będąc razem” – podkreśliła.

Premier Litwy oświadczyła też, że wspólnie z szefem polskiego rządu zdecydowali o kontynuowaniu aktywnej pracy na rzecz pielęgnowania polsko-litewskich stosunków oraz wzmocnienia strategicznego partnerstwa.

„Mocny głos Polski i Litwy oraz ścisła koordynacja działań są również potrzebne do rozwoju demokracji i wolności w sąsiedztwie Europy. Mam nadzieję, że naród Białoruski, oraz wspólnoty polska i litewska w tym kraju jak najszybciej doczekają się tego dnia, kiedy same będą mogły tworzyć własną przyszłość” – podkreśliła.

Litewska premier złożyła również życzenia pracownikom TVP Wilno; wskazała, że różnorodność mediów jest niezwykle potrzebna w obliczu fałszywych, propagandowych wiadomości ze Wschodu. (PAP)

autorzy: Monika Zdziera, Rafał Białkowski

mzd/ rbk/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -