Premier Litwy żąda uwolnienia pasażerów samolotu Ryanair, który lądował w Mińsku

Zobacz

- Reklama -

„Stworzono zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów i załogi samolotu. Żądam natychmiastowego zezwolenia na lot do Wilna” – czytamy w oświadczeniu premier.

Uwolnienia pasażerów zażądał też szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis. Poinformował on, że na pokładzie samolotu jest 171 osób – 94 obywateli Litwy, 11 Greków, dziewięciu Francuzów, pięciu Rosjan, czterech Polaków, czterech Białorusinów, poza tym obywatele Rumunii, Niemiec, Łotwy, Rosji, Gruzji i innych państw.

Wcześniej prezydent Litwy Gitanas Nauseda „zażądał od białoruskiego reżimu natychmiastowego zwolnienia wszystkich pasażerów samolotu, w tym (Ramana) Pratasewicza”, żyjącego na emigracji białoruskiego opozycjonisty, który również był na pokładzie samolotu. Prezydent Litwy wezwał także sojuszników z NATO i Unii Europejskiej do natychmiastowej reakcji na działania Białorusi, które – jak to ujął – „są również zagrożeniem dla lotnictwa cywilnego”.

W niedzielę na lotnisku w Mińsku lądował awaryjnie samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Przyczyną lądowania była informacja o bombie na pokładzie. Informacja ta po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -