Premier Morawiecki i minister Adamczyk otworzyli obwodnicę Smolajn

Udostępnij

Obwodnica leżących między Dobrym Miastem, a Lidzbarkiem Warmińskim Smolajn ma niespełna dwa kilometry, kosztowała 26 mln zł, budowano ją rok. To pierwsza inwestycja w kraju, która powstała w ramach rządowego programu budowy 100 autostrad. Odnosząc się do tego, że droga wyprowadza ruch z małej miejscowości premier Mateusz Morawiecki mówił, że jest zadowolony, że “także w mniejszych miejscowościach możemy spowodować, że tiry nie będą jeździły pod oknami, że matki i ojcowie będą spokojniejsi o to, czy dziecko bezpiecznie idzie do szkoły i wraca ze szkoły, że powietrze będzie czystsze”.

Premier podkreślał, że finansowane przez rząd inwestycje “są kołem zamachowym, poprzez które walczymy z globalnym kryzysem”.

“Obwodnice wyciągają ruch poza miasto, ale jednocześnie czynią to miasto, powiat, gminę, bardziej atrakcyjną. To jest nasza mapa postępu (…) Budowa dróg to mapa postępu, bo widzimy wyraźnie, jak w ślad za nowymi drogami przychodzą do gmin i powiatów nowi przedsiębiorcy, biznes. (…) Inwestycje to sianie ziarna pod przyszły wzrost gospodarczy” – mówił Morawiecki.

Minister Andrzej Adamczyk poinformował, że wszystkie obwodnice objęte rządowym programem budowy 100 obwodnic są w realizacji, choć zastrzegł, że “każda na różnym etapie zaawansowania”. Dodawał, że inwestycje te realizowane są w całym kraju – po kilka w każdym z województw. Adamczyk zapewniał, że “do końca tej dekady sto obwodnic będzie faktem”. Wskazał, że 15 obwodnic już jest w realizacji, a pozostałe są przygotowywane zgodnie z wymogami prawa. “Tam, gdzie inwestycje drogowe do niedawna były marzeniem, dziś są faktem” – podkreślał minister infrastruktury.

“To daje setki tysięcy miejsc pracy, bo to nie tylko firmy budowlane, ale i wytwórcy materiałów budowlanych” – mówił Adamczyk.

Odnosząc się do innych inwestycji drogowych w regionie minister Adamczyk zapewnił, że rząd jest zdeterminowany, by zbudować drogę krajową nr 16 przez Mrągowo i Orzysz do Ełku. Trasę tę – obecnie wąską i krętą – określił, jako “drogę życia regionu”. Ponieważ trasa ta ma przebiegać przez cenne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Mazur sprzeciwiają się jej ekolodzy i organizacje chroniące krajobraz kulturowy Mazur. Obecnie przebieg tej trasy przez Mazury czeka na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

W ramach rządowego programu budowy 100 autostrad w woj. warmińsko-mazurskim mają powstać także obwodnice Pisza, Szczytna, Gąsek oraz Olsztyna wraz z obwodnicą Dywit (tzw. północna nitka). (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Sasin: Robimy wszystko, żeby węgiel był dostępny

Spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą do Polski do końca roku 11,2 mln ton węgla - zapowiedział w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że 25 proc. tego węgla będzie dostępne dla gospodarstw domowych.

Akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali połączenie spółki z PGNiG

Akcjonariusze PKN Orlen podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki w Płocku przegłosowali w środę jej połączenie z PGNiG. Za odpowiednią uchwałą padło niemal 82 proc. oddanych głosów, 0,016 proc. było przeciw, a 18 proc. głosów było wstrzymujących się.
- Reklama -

REKLAMA