- Reklama -

Premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Wilnie, gdzie spotka się z szefową litewskiego rządu

Zobacz

- Reklama -

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że w ostatnich latach stosunki polsko-litewskie nabrały tempa, a współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła.

„Litwa jest strategicznym partnerem Polski nie tylko ze względu na więzy historyczne, czy położenie geograficzne, ale przede wszystkim z powodu podobnego stanowiska na temat obronności, stosunku do sytuacji na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Mamy wspólne cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i rozbudowy infrastruktury w regionie. Łączy nas bliskie współdziałanie w sprawach z zakresu agendy Unii Europejskiej takich jak: budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług” – wskazał przed wylotem Müller.

Jak dodał, dobre relacje łączące oba państwa pozwalają na jeszcze silniejsze wsparcie polskiej społeczności na Litwie.

W tym kontekście podał, że Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Fundacją Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie” planują rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie. „Podczas wizyty premier Morawiecki weźmie udział – wraz z premier Litwy – w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę tego obiektu” – poinformował.

Rzecznik rządu przypomniał, że we wrześniu ub. r. w obecności premiera Morawieckiego w litewskiej stolicy podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej TVP Wilno.

„List został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej, Stowarzyszenia +Wspólnota Polska+ oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności +Dom Kultury Polskiej w Wilnie+. Ukończenie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest w 2022 r. Studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r.” – powiedział Müller.

Przypomniał, że Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. i jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

W trakcie wizyty szef polskiego rządu złoży też kwiaty na Cmentarzu na Rossie.

Z Wilna Rafał Białkowski (PAP)

rbk/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -