Premier Morawiecki zapowiedział 10 projektów z Polskiego Ładu w najbliższych 100 dniach

Zobacz

- Reklama -

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki w środę przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu; projekty dotyczące tych obszarów mają być przygotowane i przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

Wśród nich znalazło się podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł dla wszystkich. Przepisy te miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Jak podaje KPRM spowoduje to niższe podatki dla ponad 18 mln Polaków.

Następnym projektem jest emerytura bez podatku – emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do 2500 zł. Ten przepis również ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Kolejny obszar to zniesienie limitów do lekarzy specjalistów dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a następnie dla wszystkich pacjentów. Wejście w życie tych rozwiązań planowane jest na drugą połowę br.

Planowane jest też zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Większe środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.

W czwartym kwartale 2021 r. w życie mają wejść rozwiązania dotyczące gwarantowania przez państwo wkładu własnego i dofinansowania dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych.

W tym samym czasie w życie mają wejść też przepisy dotyczące możliwości budowy domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, jedynie na podstawie zgłoszenia.

Kolejny obszar zapowiedziany przez premiera to rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli wsparcie dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł na każde dziecko. Program ten ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Zapowiedziano też Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład przewidujący dotacje dla gmin i powiatów na cele inwestycyjne. Wejście w życie programu zaplanowano na trzeci kwartał 2021 r.

Kolejny projekt dotyczy wyższych dopłat do paliwa rolniczego – do 110 zł/1 ha oraz ułatwienia bezpośredniej sprzedaży przez rolników. Planowane wejście w życie tych rozwiązań to czwarty kwartał br.

Ostatnia z zapowiedzianych projektów na najbliższe 100 dni przewiduje – jak podała kancelaria premiera – kilkadziesiąt „Małych Centrów Nauki Kopernik” w średnich i małych polskich miastach, co zaplanowano na czwarty kwartał 2021 r. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -