- Reklama -

Premier: Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 to egzamin z dojrzałości i sprawności struktur państwa

Zobacz

- Reklama -

„Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, to egzamin z dojrzałości i sprawności struktur państwa. Obiecaliśmy, że do końca I kwartału dokonamy 6 000 000 szczepień. I właśnie dziś osiągnęliśmy tę liczbę. Do końca II kwartału chcemy dokonać 20 000 000 szczepień, a do końca sierpnia zaszczepić wszystkich chętnych w Polsce. Ten program jest najważniejszym przedsięwzięciem logistycznym od dziesięcioleci, od którego zależy powrót do normalności oraz zdrowie i życie Polaków, dlatego traktujemy go priorytetowo” – napisał premier.

Podkreślił, że już teraz widać efekty szczepień, w tym obserwowany spadek zachorowań m.in. w domach opieki społecznej. Zaznaczył, że „skutecznie chronieni są także lekarze i pracownicy służby zdrowia”.

„Tempo szczepień zależy od pozyskiwania szczepionek od producentów. Bezustannie naciskamy na odpowiednie instytucje unijne i ponaglamy je do działania. Między innymi na skutek interwencji polskiego rządu UE szybciej zatwierdziła szczepionkę firmy Johnson&Johnson” – przekonywał premier.

Podkreślał, że w obliczu kolejnej fali pandemii konieczne jest przyspieszenie procesu szczepień.

„Podjęliśmy decyzję o poszerzeniu zakresu osób i liczby miejsc, w których będzie można się zaszczepić. Wprowadzamy możliwość szczepień m.in. w: zakładach pracy, punktach typu drive-thru, aptekach, w szpitalach powiatowych i punktach samorządowych, przychodniach POZ, dla samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek. Rejestrację rozpoczynamy już 1 kwietnia – wszystkie szczegóły na temat modyfikacji programu szczepień znajdą Państwo na stronach Kancelaria Premiera i Ministerstwo Zdrowia” – napisał Morawiecki.

Jednocześnie podkreślił, że „sankcje za nieprzestrzeganie obostrzeń będą surowo egzekwowane”. „Nie mamy teraz miejsca na nieodpowiedzialne zachowania. Apeluję i proszę o noszenie maseczek, trzymanie dystansu społecznego, niegromadzenie się w miejscach publicznych i spędzenie Świąt Wielkanocnych w ograniczonym gronie” – napisał szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że szczepienia zapewnią Polakom bezpieczeństwo, ale zanim „osiągniemy skuteczny pułap populacyjny, minie jeszcze trochę czasu”. „Zachowujmy się solidarnie, pomagajmy lekarzom i ratownikom oraz dbajmy o naszych seniorów i najsłabszych” – apelował. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -