Premier: nowa fabryka pomp ciepła w Legnicy docelowo ma stworzyć 3 tys. miejsc pracy

Udostępnij

Szef rządu podkreślił, że inwestycję zrealizuje firma rodzinna, zaangażowana od wielu lat w tworzenie innowacyjnych produktów w sferze energetyki i w szerszym obszarze inwestycji przemysłowych.

“To jest firma Viessmann, która w Polsce jest obecna już od dziesięcioleci. Współpraca układa się bardzo dobrze” – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

“Nowa inwestycja docelowo, jak usłyszałem, ma stworzyć 3 tys. miejsc pracy” – zaznaczył. Według szefa rządu “to wspaniała informacja dla mieszkańców Legnicy, całego byłego województwa legnickiego, subregionu legnickiego, całego województwa dolnośląskiego”.

Zdaniem Morawieckiego inwestycja ta “będzie wytyczała przyszłość rozwoju tego regionu, regionu legnickiego”.

Szef rządu ocenił, że odpowiedzią na politykę Rosji, która prowadzi do niezgody i niepewności, jest więcej innowacyjnych inwestycji, ekologicznych i energooszczędnych. Jego zdaniem takie inwestycje “mówią naszym geopolitycznym adwersarzom ze Wschodu, że nie damy im się zastraszyć”.

Premier podkreślił, że dzięki produktom wytwarzanym w nowej fabryce rachunki Polaków za energię będą mogły być niższe.

Według premiera Polska staje się centrum rozwoju pomp ciepła, technologii energooszczędnych, technologii wysoko zaawansowanych i innowacyjnych produktów, które mają służyć do obniżenia rachunków za prąd i do tego, aby to, co służy ochronie środowiska, jednocześnie służyło ochronie portfeli Europejczyków i Polaków.

“Dziś coraz częściej ekologiczne równa się ekonomiczne, czyli to, co sprzyja środowisku naturalnemu, jednocześnie prowadzi do zmniejszenia rachunków za prąd rachunków, za energię i właśnie temu będzie służyć ta fabryka, (…) właśnie temu, aby rachunki Polaków, rachunki wszystkich Europejczyków były niższe, bo tutaj będą produkowane najnowocześniejsze na świecie pompy ciepła” – powiedział Morawiecki.

Premier podkreślił też, że inwestycja w Legnicy jest kolejnym dowodem na to, że współpraca między administracją rządową i samorządową oraz inwestorami przebiega sprawnie.

Morawiecki podkreślił, że rząd zrobi wszystko, aby przyciągać inwestorów, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy i żeby Polska gospodarka rozwijała się w sposób zrównoważony.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników uroczystości, który odczytał poseł Wojciech Zubowski (PiS), podkreśliła, że w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie “największa inwestycja w historii grupy Viessmann”. Zwróciła uwagę, że to kolejny projekt światowego lidera systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych realizowany w regionie.

“Nowy zakład da dodatkowe miejsca pracy, a zarazem szansę na szybsze tempo rozwoju procesów gospodarczych i technologicznych w naszym regionie i kraju” – zaznaczyła.

Według niej to także sygnał, “że zwiększa się atrakcyjność inwestycyjna Polski i Dolnego Śląska, co oznacza dla naszego kraju wymierne ekonomiczne korzyści”.

Witek skierowała “słowa ogromnego uznania” do przedstawicieli przedsiębiorstwa za wdrażanie “przyjaznych dla ludzi i środowiska rozwiązań technologicznych, a także popularyzowanie efektywnego i świadomego zarządzania energią”, co – jej zdaniem – w dzisiejszych czasach ma wyjątkową wartość. (PAP)

autor: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta, Roman Skiba

maja/ pif/ aop/ ros/

Źródło:PAP

Zobacz

Prezes Energinet: Baltic Pipe zacieśnił współpracę Danii i Polski

Wspólna inwestycja w Baltic Pipe zacieśniła współpracę Danii i Polski - podkreślił we wtorek prezes duńskiego operatora przesyłowego Energinet Thomas Egebo. Dodał, że ta inwestycja chroni obywateli obu państw.

Haiti: kraj ogarnęła katastrofa humanitarna związana z cenami gazu

Działalność gangów, kryzys polityczny i ekonomiczny związany z wysokimi cenami gazu, doprowadziły kraj do katastrofy humanitarnej - oświadczyła Helen La Lime, specjalna wysłanniczka ONZ na Haiti, cytowana we wtorek przez BBC.
- Reklama -

REKLAMA