Premier: o progresywnym systemie podatkowym trzeba mówić z otwartą przyłbicą

Zobacz

- Reklama -

Premier mówił na konferencji prasowej we Wrocławiu, że wynegocjowany mechanizm zakłada, iż w przypadku wynagrodzeń miesięcznych do 12 tys. zł – kwota wolna – podniesiony próg podatkowy oraz składka zdrowotna nie spowoduje żadnego ubytku w przypadku umów o pracę. Dodał, że był to mechanizm zaproponowany przez PiS.

„Nad tym mechanizmem rzeczywiście nie tylko pracujemy, ale został on zapisany w Polskim Ładzie – bo tak nazywa się nasza nowa umowa społeczna” – zaznaczył premier.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił: „jestem przekonany, że trzeba mówić z otwartą przyłbicą, o tych niezwykle ważnych aspektach naszego życia społeczno-gospodarczego, jakim jest progresywność systemu podatkowego”. „Ale jednocześnie też znakowana pula środków – znakowana po to, aby trafiła na służbę zdrowia” – dodał.

„Wszyscy Polacy chcą, żeby służba zdrowia była na wyższym poziomie. Wiemy, jak wyraźnie potrzebne jest to zwłaszcza teraz – lepiej, niż kiedykolwiek po pandemii COVID-19” – mówił Morawiecki.

„Stąd te nowe środki jeden do jeden – w całości przeznaczone na poprawę, na podniesienie zdecydowane dostępu do specjalistów w ramach służby zdrowia” – dodał szef rządu.

„Natomiast będziemy pracowali też, aby system podatkowy był jak najbardziej sprawiedliwy i PiS bardzo mocno dokłada wszelkiej staranności, aby ten system był tak ukształtowany, żeby motywował do pracy i żeby jak największej liczbie ludzi dawał dodatkowe środki” – podkreślił premier.

„I tak jest konstruowana nasza cała ulga, a przede wszystkim bezprecedensowo podniesiona kwota wolna, do wysokości 30 tys. zł” – dodał Morawiecki.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

ago/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -