Premier otworzył Gminny Inkubator Przedsiębiorczości w Trzcianie

Udostępnij

“To piękne, że w takiej gminie jak Trzciana, a nie tylko w wielkich metropoliach, tworzone są inkubatory przedsiębiorczości, takie miejsca, w których młodzi ludzie, będą mogli się spotykać, rozwijać swoje skrzydła przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności” – powiedział premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że tworzenie tego typu obiektów w mniejszych miejscowościach buduje odpowiednie warunki, aby „Polska była Polską równych szans wszędzie, także tutaj, 40-50 kilometrów od centrum Krakowa, w gminie Trzciana”. Według niego inicjatywa samorządu tej gminy może inspirować do podobnych działań inne gminy wiejskie.

Jak przekonywał Morawiecki, do prowadzenia firmy potrzebne są nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim pomysły i ludzie. “Wierzę, że takie miejsce jak to (inkubator przedsiębiorczości – PAP), będzie rozsadnikiem pomysłów dla wspaniałych ludzi” – powiedział Morawiecki.

Podczas uroczystości Gminnemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości w Trzcianie nadano imię Kornela Morawieckiego – Solidarności Walczącej. Premier dziękując za ten gest przypomniał, że odkąd pamięta jego ojciec był eksperymentatorem i nie bał się żadnych eksperymentów.

„Jestem przekonany, że gdyby urodził się w gminie Trzciana jakieś 20 lat temu, to byłby jednym z pierwszych uczestników i użytkowników tego inkubatora przedsiębiorczości” – ocenił Morawiecki.

Wójt gminy Trzciana Cezary Stawarz poinformował, że gminny inkubator adresowany jest do przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą z terenu tej gminy oraz innych gmin powiatu bocheńskiego. W zakończonym właśnie pierwszym naborze zakwalifikowano do niego ok. 10 firm.

Oferta inkubatora skierowana jest do przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju. Zapewnia on szkolenia, doradztwo specjalistyczne, coaching, akcelerację, promocję przedsiębiorstw oraz możliwość skorzystania z dostępnej infrastruktury, w tym przestrzeni biurowej zorganizowanej w systemie co-workingu oraz sali konferencyjnej. Oferta inkubatora jest bezpłatna.

Jak wskazał wójt, pomysł na utworzenie obiektu narodził się m.in. z rozmów z mieszkańcami gminy, którzy otwierając działalność gospodarczą w pierwszych miesiącach zderzają się z twardą konkurencją i brakiem zaplecza finansowego, co często skutkuje likwidacją tych przedsięwzięć.

„Dlatego tak ważne jest, aby właśnie te młode podmioty wspierać. Nie chodzi o to, aby je utrzymywać przy życiu, ale celem jest pomoc w wystartowaniu, odbiciu się od ziemi i rozwinięciu skrzydeł. Prawdziwa natura przedsiębiorcy nie potrzebuje dużo, czasem tylko takich trampolin na samym początku działalności” – wskazał wójt.

Inkubator przedsiębiorczości powstał dzięki wsparciu unijnemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, które wyniosło ponad 1,1 mln zł.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ amac/

Źródło:PAP

Zobacz

Huragan na Florydzie zebrał tragiczne żniwo. “Nie wierzyliśmy, że zobaczymy fale większe niż 2 metry”

Co najmniej 45 osób zabił na Florydzie huragan Ian - podała CNN. Żywioł spowodował ogromne zniszczenia, bez prądu było w sobotę rano 1,2 mln gospodarstw domowych i firm. Energii elektrycznej pozbawionych jest także 400 tys. mieszkańców Wirginii oraz Karoliny Południowej i Karoliny Północnej.

Cyberprzestrzeń przeplata się ze światem realnym. Z czym zmagają się ofiary kradzieży tożsamości?

Ofiary kradzieży tożsamości mogą doświadczać wielu reakcji emocjonalnych. Jak...
- Reklama -

REKLAMA