Premier: Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu

Zobacz

- Reklama -

„Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej takim hubem technologiczno-energetycznym Polski” – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w szczecińskim porcie.

Wskazał na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu. „To będzie jedno z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. Ale to początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Szczecina, Świnoujścia, Zachodniego Pomorza” – powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że „wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury”.

„Ta sprawna infrastruktura wiąże się z możliwie dobrym systemem dróg, kolei. I my tutaj mamy już dzisiaj końcowy etap planu przygotowań do ogłoszenia przetargu w systemie +Projektuj i Buduj+ dla zachodniej obwodnicy Szczecina” – powiedział.

Jak dodał, zachodnia obwodnica Szczecina to ponad 50-km odcinek z najdłuższym tunelem w Polsce. „5 km tunelem, to będzie wielka inwestycja, blisko pięć i pół miliarda złotych. Te środki będą zabezpieczone już w najbliższym programie, Krajowym Programie Budowy Dróg. To oznacza, że w najbliższych kilku tygodniach będziemy mogli rozpisać pierwszy przetarg, a w najbliższych dwudziestu, dwudziestu paru miesiącach ruszą prace budowlane” – mówił premier. Jak dodał, „to będzie ring wokół Szczecina”.

Wskazał też, że inwestycja Polimery Police to największa w ostatnich latach i jedna z największych w historii Polski inwestycja chemiczna.

„W Planie Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowaliśmy przemysł chemiczny jako jedną z naszych pięt achillesowych. Można to poznać po dużym deficycie w międzynarodowym handlu chemią, to ok. 8 mld euro deficytu” – powiedział premier Morawiecki.

Jego zdaniem inwestycja, realizowana przez Grupę Azoty wraz z koreańskim Hyundaiem, pomoże ograniczyć ten deficyt.


„Taka inwestycja jak ta, która realizuje Grupa Azoty wraz z Hyundaiem, inwestorem kapitałowym i jednym z wykonawców tej inwestycji, ta wielka inwestycja zredukuje deficyt w handlu chemią. To tutaj będzie biło chemiczne serce Polski. To tutaj szczecinianie, to tutaj mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mieli wysoko płatne miejsca pracy” – powiedział premier.

Zaznaczył też, że kończą się prace nad pogłębieniem toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina, zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić do września. Wskazał, że jest to wielka inwestycja finansowana z budżetu państwa i dowód, jak poważnie rząd traktuje ponowne uprzemysłowienie i odbudowę przemysłu morskiego, stoczniowego i portowego w Szczecinie i Świnoujściu.

„Szczecin i Świnoujście to ogromna szansa na zbudowanie głębokowodnego portu kontenerowego. Do tego potrzebne jest pogłębienie do 17 m toru dopływu do Świnoujścia. Wszelkie prace zostały wykonane, jesteśmy gotowi na tę wielką inwestycję: pogłębienie do 17 m i poszerzenie do 500 m, żeby statki, kontenerowce mogły się mijać” – podkreślił szef rządu.

Dodał, że docelowa możliwość rozładowywania kontenerów w porcie Świnoujście i Szczecin przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu. Zdaniem premiera przejęcie części handlu międzynarodowego, niemieckich, holenderskich portów będzie dalej postępowało. „Jesteśmy świadkami znakomitego powodzenia Gdańska, tutaj udowodnimy, że to jest także możliwe” – powiedział Morawiecki.

Oświadczył, że dalej jest potrzebne wyprowadzenie komunikacyjne do Polski centralnej. „Bardzo ważna droga S10 ze Szczecina, przez Stargard, Wałcz, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i do Warszawy, to znakomicie skróci drogę do centrum Polski dla mieszkańców i przedsiębiorców. To będzie bardzo ważna arteria, która stworzy dodatkowe perspektywy gospodarcze” – stwierdził.

Premier zaznaczył, że Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu, a z drugiej strony tysiące mniejszych inwestycji. (PAP)

autorzy: Elżbieta Bielecka, Aneta Oksiuta, Karolina Mózgowiec

emb/ aop/ kmz/ ms/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -