Premier: Polski Ład to solidność, wiarygodność i rozwój, który ma dotrzeć do każdej gminy w Polsce

- Reklama -

Premier odwiedził w poniedziałek przedsiębiorstwo wielobranżowe Wikrusz, która wytwarza m.in. beton, prefabrykaty betonowe; wykonuje także roboty ziemne i drogowe.

W trakcie wizyty, szef rządu powiedział, że do powiatu węgrowskiego tylko w ostatnich dwóch latach wpłynęło ponad 90 mln zł z programu inwestycji lokalnych i rządowego programu inwestycji drogowych. „To przykład, że w ślad za naszymi obietnicami idą konkretne środki” – zaznaczył. Jak dodał, „w tym przypadku, w przypadku całego Mazowsza wschodniego, brakowało tu takich inwestycji w drogi gminne i drogi powiatowe. To jeden z głównych kierunków, który będziemy promować w Polskim Ładzie” – oświadczył Morawiecki.

Podkreślił, że w programie Polski Ład wiele miejsca poświęcono na inwestycje lokalne i programy, których beneficjentami będą firmy takie, jak wizytowane przedsiębiorstwo.

W opinii Morawieckiego, bardzo ważną wiadomością dla całego Mazowsza jest również wynik negocjacji z Unią Europejską, dzięki którym uzyskano zgodę na włączenie „całego Mazowsza poza wielką aglomeracją warszawską, w program Polska Wschodnia”. „Ta możliwość administracyjnego wydzielenia części Mazowsza spowoduje, że tutaj popłynie dużo więcej środków – dziesiątki milionów złotych – niż w poprzedniej perspektywie unijnej” – tłumaczył premier.

Jak dodał, „perspektywa unijna, Krajowy Plan Odbudowy, to jedno – to jest też część programu Polski Ład”. „Polski Ład to zasadnicza propozycja zmiany dla Polski powiatowej, Polski gminnej” – wskazał. Wyraził zadowolenie z tego, że „ruszają programy, na które czekano od kilkudziesięciu lat”, wymieniając m.in. program skanalizowania tej części Polski, która do tej pory nie była objęta infrastrukturą kanalizacyjną.

„Polski Ład – to jest solidność wykonania” – powiedział Morawiecki, jako przykład podając inwestycje drogowe. „Dzisiaj polskie wykonanie, to solidne wykonanie” – dodał.

Przypomniał, że kilka dni temu miał spotkanie z przedsiębiorcami niemieckimi i „bardzo wielu” przedsiębiorców niemieckich nie mogło się nachwalić tego, jak rozwija się gospodarka polska. „Z ich ust wielokrotnie usłyszałem, że polska gospodarka to solidność, to solidne wykonanie i wysoka jakość. I to jest piękne, że firmy, takie, jak ta (…) w powiecie węgrowskim, mogą zatrudniać nowych pracowników, że przechowały zatrudnienie przez trudny rok i miesiące pandemii” – tłumaczył szef rządu.

Zaznaczył jednak, że „pandemia nie jest jeszcze do końca zwalczona od strony epidemicznej – tu musimy zachować czujność”.

„Ale ze strony gospodarczej, mogę jednoznacznie powiedzieć – przechowaliśmy wartość takich firm, jak ta. I przede wszystkim miliony miejsc pracy. I dzisiaj Polska jest gotowa do skoku gospodarczego. Polska ma środki, fundusze, swoje własne budżetowe fundusze” – wskazał premier.

Zaznaczył, że drogi w powiecie węgrowskim, czy program budowy instytucji lokalnych, odbywa się z funduszy budżetu krajowego.

„I dzięki temu, że te środki są, że udało się uszczelnić system finansowy w Ministerstwie Finansów, rozwój w najbliższych latach związany z Polskim Ładem, będzie rozwojem bardzo szerokim, w bardzo, bardzo wielu wymiarach”- zapewnił szef rządu.

Zdaniem premiera, „to jest dobra wiadomość przede wszystkim dla polskich pracowników, czyli dla polskich obywateli, bo w ślad za tym będą rosły wynagrodzenia i będą rosły kwalifikacje polskich pracowników i Polska będzie rozwijała się dużo bardziej równomiernie niż przez pierwsze 25 lat procesu transformacji”- wyjaśnił Morawiecki.

„Polski Ład to solidność, wiarygodność, rozwój, który ma dotrzeć do każdej gminy, każdego powiatu w Rzeczpospolitej. To jest nasza obietnica i z tej drogi nie zejdziemy”- zapewnił szef rządu.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 mkw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.(PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ mfr/ drag/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -