Premier: reindustrializacja musi być skorelowana z procesem kształcenia

Zobacz

- Reklama -

Szef rządu wziął udział w uroczystości otwarcia Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie). Kosztem ponad 20 mln zł powstał nowy budynek z nowoczesnymi pracowniami zawodowymi wyposażonymi w specjalistyczne maszyny i urządzenia. W placówce pod kątem technicznym mogą kształcić się przyszli mechanicy i elektromechanicy samochodowi, logistycy, wykończeniowcy wnętrz, stolarze, agrotechnicy, elektrycy, ślusarze, monterzy instalacji sanitarnych.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Morawiecki, w sformułowanej pięć lat temu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju położono ogromny nacisk na reindustrializację, czyli ponowne uprzemysłowienie polskiej gospodarki. Wskazał, że wiele osób kwestionowało przyjętą wówczas strategię, ponieważ – co zaznaczył – współczesny trend mówił o usługach oraz outsourcingu realizowanych w krajach Dalekiego Wschodu.

„Udowodniliśmy przez naszą strategię, poprzez przyciąganie nowych inwestycji, nowych inwestorów, że nasza strategia ponownego uprzemysłowienia, reindustrializacji 3.0 albo 4.0 w ramach rewolucji technicznej, której świat teraz podlega, przez którą przechodzi, ma ogromny sens” – przekonywał.

Widać to – jak mówił – przede wszystkim po rosnącej liczbie miejsc pracy. „Nigdy w historii Polski nie było tyle osób, które miały pracę co teraz. To jest wyraźny dowód na to, że nasza strategia działa” – zapewnił Morawiecki.

Zaznaczył, że od początku rząd zdawał sobie sprawę z tego, że „ponowne uprzemysłowienie w ramach nasyconych technologią nowych przemysłów, nowych sektorów, nowych branż, musi być odpowiednio skorelowane z procesem kształcenia”.

„W procesie kształcenia młody człowiek odnajduje często swoje powołanie, pasje, miłość do technicznych lub innych elementów procesu gospodarczego w różnych przedsiębiorstwach. Dlatego od samego początku postawiliśmy nacisk na inwestycje w edukację” – mówił.

„To jest też sercem Polskiego Ładu. Inwestycje takie jak tak, w Tomaszowie Mazowieckim, w wysokości ponad 20 mln zł ma w wielu aspektach służyć młodym ludziom” – podkreślił Morawiecki.

Szef rządu tłumaczył, że kształcenie zawodowe i techniczne, które kiedyś wydawało się przeżytkiem, dziś stanowi podstawę do kolejnego kroku w ramach supernowoczesnych branż i przedsiębiorstw.

„Ten pewien grzech III RP jakim było odłożenie do lamusa kształcenia zawodowego, kształcenia technicznego staramy się w przyspieszonym tempie tutaj nadrobić, skompensować” – zaznaczył.

Według premiera Polska potrzebuje dobrych, mądrych, wykształconych technicznie ludzi. „Mamy młodzież, która chce się kształcić, nie chce stąd wyjeżdżać na zmywak do Londynu. Jest takich ludzi coraz więcej, ba coraz więcej ludzi z tego mitycznego miejsca gdzieś za granicą, gdzie szukano ziemi obiecanej wraca tutaj do Polski. I to nie są tysiące ludzi, to już jest ponad 100 tys. ludzi” – poinformował.

Dodał, że „Polski Ład jest wielkim programem tworzenia setek tysięcy, ponad 500 tys. nowych miejsc pracy”. „Takie jest założenie Polskiego Ładu, miejsc pracy nasyconych polską myślą techniczną, służących młodym Polaków, którzy odnajdują swoją drogę zawodową, swoją ścieżkę i spełniają się tutaj w Polsce. To jest nasze podstawowe, absolutnie fundamentalne założenie” – mówił.

Dlatego – jak podkreślił – w Polskim Ładzie, który w kwestii gospodarczej jest kontynuacją Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju „ogromne strumienie środków” będą przekazywane do setek miast i powiatów na kształcenie zawodowe i techniczne, które ma być jak najlepiej dostosowane do potrzeb lokalnych przedsiębiorców i branż.

Premier wskazał, że rdzeniem Polskiego Ładu są nowe, jak najlepiej płatne miejsca pracy. w jego ocenie będą one dobrze płatne wówczas kiedy będzie dobre dostosowanie techniczne pracownika do potrzeb rynku.

Za powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego w Tomaszowie Maz. podziękował obecnym na uroczystości marszałkowi seniorowi Antoniemu Macierewiczowi, posłance PiS Annie Milczanowskiej oraz wszystkim, którzy zabiegali o tę placówkę. Dziękował także wiceminister edukacji Marzenie Machałek, która „rekonstruuje, tworzy całe szkolnictwo branżowe w wielu miejscach od podstaw”. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ ktl/ kos/ krap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -