REKLAMA

Premier: rządowa ustawa o wakacjach kredytowych błyskawicznie wchodzi w fazę realizacji

REKLAMA

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która wprowadza wakacje kredytowe. Instrument pozwoli na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Ustawa zakłada też zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) przeznaczonych na dopłaty dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej.

“Rządowa ustawa o wakacjach kredytowych, której celem jest pomoc milionom polskich rodzin w walce z inflacją i ulga w spłacie rosnących rat kredytów, błyskawicznie wchodzi w fazę realizacji” – skomentował premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Szef rządu podkreślił, że w tym i przyszłym roku przepisy o wakacjach kredytowych zapewnią Polakom możliwość zawieszenia ośmiu rat kredytu. Ponadto – przypomniał – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców “da możliwość dopłaty aż do 2 tys. zł przez 36 miesięcy (łącznie – aż 72 tys. zł) rodzinom w najtrudniejszej sytuacji”.

Morawiecki zaznaczył, że te rozwiązania to solidarność finansowa na trudne czasy. Jednocześnie podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za “tak szybkie podpisanie ustawy”.

Zgodnie z ustawą wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie spłaty obejmie zarówno część kapitałową, jak i odsetkową kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Podpisana w czwartek przez prezydenta ustawa zakłada też zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców o 1,4 mld zł. Aby otrzymać wsparcie, trzeba spełnić jeden z warunków: co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów, miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona.

W ustawie zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br.

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Zapisy dotyczące tarcz antyinflacyjnych zaczną obowiązywać 31 lipca br.(PAP)

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Wall Street zbiera żniwo podwyżek stóp procentowych

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. To kolejny dzień na minusie, chociaż początek dnia przyniósł próbę odbicia. Spośród głównych indeksów lekki wzrost zanotował jedynie Nasdaq.

Juul Jorgensen: Baltic Pipe to wyraz europejskiej solidarności i współpracy

Baltic Pipe jest wyrazem europejskiej solidarności, współpracy i woli politycznej - oceniła szefowa dyrektoriatu ds. energii Komisji Europejskiej Ditte Juul Jorgensen podczas oficjalnego otwarcia gazociągu w tłoczni w Goleniowie (Zachodniopomorskie).

Hiszpania: w sierpniu rekordowy udział gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej

W sierpniu 2022 r. w Hiszpanii zanotowano rekordowe udziały gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej. Sięgnęły one poziomu blisko 33 proc., podał w piątek rząd Pedro Sancheza.

Motoryzacja traci 100 mld euro. Jest główną ofiarą globalnego kryzysu

• Przemysł motoryzacyjny stał się główną ofiarą globalnego kryzysu...

Unia Europejska zaostrza przepisy w zakresie cyberbezpieczeństwa

Unia Europejska planuje wprowadzić surowe zasady dotyczące zabezpieczeń dla...

Kończą się prace archeologiczne na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku

Fragment pochodzącej z XV-XVI wieku kamiennej podłogi, a także naczyń i kafli z różnych epok, obozowisko mezolityczne - to niektóre z odkryć dokonanych podczas prac archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku, które dobiegają końca.

Udostępnij