Premier Saksonii: “Powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania” Polski i Węgier

Udostępnij

Po opublikowaniu sprawozdania z audytu przeprowadzonego przez Komisję Europejską Polskę i Węgry czeka postępowanie w sprawie funduszy UE.

“Myślę, że znalezienie właściwej równowagi w obecnych konfliktach jest jak balansowanie na linie” – powiedział w tym kontekście Kretschmer agencji dpa.

“Oczywiście, ludzie w Polsce i na Węgrzech, którzy chcą liberalnego państwa konstytucyjnego, potrzebują szerokiego wsparcia” – mówi premier Saksonii.

Jego zdaniem jednak “słuszne jest również, abyśmy pozostali obiektywni w procesie dialogu na temat stanu praworządności w UE. Unia Europejska jest wspólnotą wartości oraz stowarzyszeniem suwerennych państw i narodów. Tylko obywatele poszczególnych państw członkowskich mogą znaleźć odpowiedź na wiele pytań”, podkreśla Kretschmer.

Zdaniem premiera Saksonii zaostrzony język z wzajemnymi oskarżeniami w ostatecznym rozrachunku doprowadziłby do zaostrzenia konfliktu: “Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania”.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ kgod/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

Źródło:PAP

Zobacz

Grupa Orlen osiągnęła w II kwartale br. zysk w wysokości 3,7 mld zł

Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie 2021 r., kiedy to przekroczył 2,2 mld zł - podał koncern w opublikowanym w piątek skonsolidowanym raporcie.

CPK: rusza postępowanie ws. projektowania KDP na odcinku Warszawa-Łódź

Rozpoczyna się postępowanie wykonawcze w zakresie projektowania pierwszego elementu sieci Kolei Dużych Prędkości w Polsce, ok. 140-kilometrowego odcinka między Warszawą i Łodzią - poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. To jeden z elementów umowy opiewającej na ponad 7 mld zł.
- Reklama -

REKLAMA