Premier: Solidarność Walcząca to historia walki o prawdę i dobro

Zobacz

- Reklama -

Szef rządu uczestniczył wcześniej w sobotę w wernisażu, który odbył się w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, czyli w dawnym więzieniu na Mokotowie, gdzie bezpieka represjonowała przeciwników władzy komunistycznej.

„Solidarność Walcząca to historia walki o prawdę i dobro. Oby ta wystawa była nie tylko zbiorem pamiątek, ale i drogowskazem dla przyszłych pokoleń. Dzisiaj nasze najcenniejsze dobro – Rzeczpospolitą organizujemy według naszych ideałów” – napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Na nowej wystawie będzie można obejrzeć pamiątki po Kornelu Morawieckim – przywódcy Solidarności Walczącej – a także archiwalne fotografie, książki, karty pocztowe oraz urządzenia kontrwywiadowcze tej podziemnej w PRL organizacji niepodległościowej.

Solidarność Walcząca powstała w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu w wyniku rozłamu w Regionalnym Komitecie Strajkowym NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk. Według historyków, którzy zajmują się jej dziejami – była jedną z najbardziej radykalnych i najskuteczniej zakonspirowanych organizacji opozycyjnych w latach PRL. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -