Premier: w dzisiejszym stanie prawnym polskie media może przejąć podmiot z Rosji lub Chin

- Reklama -

Poselskim projektem nowelizacji ustawy medialnej autorstwa posłów PiS we wtorek zajmuje się sejmowa komisja kultury i środków przekazu. Poprawki do projektu zapowiedzieli: Kukiz’15 Pawła Kukiza oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Posłowie KO, PSL i Lewicy oraz Polski 2050 są za odrzuceniem projektu.

O sprawę projektu pytany był we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawicki. „Poważne państwo ma swoje zasady, które muszą przede wszystkim określać ramy, w których działają przedsiębiorcy z różnych sektorów, zwłaszcza tych sektorów, które są koncesjonowane” – mówił premier.

„Procedowana ustawa nie ma na celu uderzenia w kogokolwiek, tylko po prostu ucywilizowanie naszych relacji na zasadzie pełnoprawnego partnera, który może działać na zasadzie wzajemności chociażby wobec innych państw, podmiotów. Do tej pory ta regulacja też istniała, ale, niestety – jak się okazało – była nieprecyzyjna i dlatego dochodziło do takich ryzyk, jakie się właśnie materializują” – wskazał szef rządu.

Jak zaznaczył, w dzisiejszym stanie prawnym media w Polsce może przejąć np. podmiot z Rosji, Chin albo któregoś z krajów arabskich. „Czy chcemy takiego stanu prawnego? Wydaje mi się, że nie. Wydaje mi się, że jest oczywiste, że poważne państwo musi mieć instrumenty regulacyjne, aby móc odpowiedzieć na tego typu ryzyka” – powiedział premier.

Projekt przewiduje, że „koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. (PAP)

autorzy: Sonia Otfinowska, Aleksander Główczewski

sno/ ago/ par/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -