Premier: w Polskim Ładzie poprawiamy los materialny emerytów; dla 2/3 będzie to ok. 2 tys. zł rocznie więcej

Zobacz

- Reklama -

Szef rządu złożył we wtorek wizytę w Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów gminy Zakliczyn w miejscowości Kończyska (Małopolskie). Mówił o zawartych w zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie propozycjach dla seniorów.

„Można wspólnie utworzyć program, instytucje, które dobrze służą ich mieszkańcom w jesieni życia” – mówił Morawiecki. „Czasy III RP nie rozpieszczały naszych seniorów, naszych wspaniałych mam, ojców, babć, dziadków i dlatego w Polskim Ładzie znalazło się poczesne, centralne miejsce dla naszych seniorów” – dodał.

Jak zaznaczył, ma to być docenienie ich wielkiego wkładu w budowę Polski. „Nie byłoby takiej Polski, w jakiej dzisiaj żyjemy, byłaby dużo mniej rozwinięta, gdyby nie ich wielki trud, powojenny, odbudowa po zgliszczach II wojny światowej i później – w trudnym systemie komunistycznym – budowa wartości, odbudowa różnych przemysłów, gospodarki i instytucji w PRL” – mówił.

„Chcemy chociaż trochę odwdzięczyć się poprzez to, że w nowym ładzie poprawiamy trochę los materialny tych emerytów, którzy są niżej uposażeni, bo dla 2/3 emerytów będzie to około 2 tys. zł netto rocznie więcej w portfelu” – podkreślał Morawiecki

Zwrócił uwagę, że według założeń Polskiego Ładu, emeryci pobierający świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł zostaną zwolnieni z podatku PIT. „A tych, co chcą pracować i nie pobierają emerytury, także zwalniamy z podatku PIT, aby jeszcze bardziej opłacało im się pracować” – zaznaczył.

Zwrócił też uwagę na działający już program Senior Plus. „Nie da się wszystkiego od razu naprawić. Bardzo wiele instytucji potrzebuje inwestycji, wsparcia ze strony państwa, dlatego tak wiele przekazujemy z budżetu państwa na program Senior Plus” – zaznaczył.

„Chcemy, żeby jesień życia nie była czasem samotności, bezsilności, lecz żeby była czasem, gdzie możecie liczyć na pomocną dłoń wyciągniętą od waszych sąsiadów, bliskich, ale także samorządów i państwa polskiego. To jesteśmy wam winni i za wszystko, co zrobiliście w życiu dla Polski, dla waszych dzieci, bliskich, gorąco, z całego serca dziękuję” – dodał.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura bez podatku do 2500 zł, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 mkw. bez formalności.(PAP)

autor: Monika Zdziera, Mateusz Roszak, Grzegorz Bruszewski, Rafał Grzyb

mzd/ mro/ gb/ rgr/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -