Premier: w relacjach Polski z USA jest zmiana w warstwie symbolicznej, ale nie realnej

- Reklama -

Premier Morawiecki został zapytany przez Telewizję Republika o sojusze Polski i o to, czy nas kraj jest bezpieczny. „To ważne pytanie. Wokół nas mamy przykłady zagrożeń konwencjonalnych – wojna na Ukrainie – i zagrożeń hybrydowych – cyberataki. Tutaj cyberbezpieczeństwo wielu krajów UE jest zagrożone” – odpowiedział. Dodał, że na świecie są też prowadzone „wojny gospodarcze” – jako przykład takiej wojny podał budowę Nord Stream 2.

„Nasza odpowiedź we wszystkich tych wymiarach jest jednoznaczna. Właśnie po to staramy się uzbroić armię jak najszybciej, żeby gotować się na ogród wydarzeń, mając nadzieję, że oczywiście nic takiego nie nastąpi. (…) stąd Abramsy (czołgi – PAP) i wielki wysiłek naszego ministra obrony narodowej (żeby je kupić – PAP). Chciałbym też bardzo podziękować panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, jako szefowi Komitetu Bezpieczeństwa, bo to on bardzo mocno nas inspiruje, żeby umacniać nasze działania w tym obszarze” – powiedział premier.

Zapewnił, że rząd „także inne zagrożenia” w tym hybrydowe, czy gospodarcze stara się kontrolować poprzez rozwój „odpowiednich struktur, instytucji”. „To jest profesjonalizacja naszej odpowiedzi na wszelkiego typu zagrożenia hybrydowe, na cyberzagrożenia” – podkreślił.

Mówiąc o poszerzaniu sojuszy wspomniał o inicjatywie Prezydenta Andrzeja Dudy, jaką jest „Trójmorze” i wzmocnienie Grupy Wyszehradzkiej. Według niego te działania Dudy wzmacniają pozycję Polski w regionie.

„Wszytko to są działania, które mają stworzyć tą zaporę bezpieczeństwa wokół nas. Jestem przekonany, że ona jest, ale zawsze warto umacniać mury” – mówił. Mówiąc o relacjach z USA ocenił, że obecnie jest zmiana w warstwie symbolicznej tych relacji, ale nie w warstwie realnej. „W warstwie realnej sądzę, że tutaj Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska na wschodniej flance NATO, na wschodniej flance Unii Europejskiej jest kluczowym zwornikiem całego systemu bezpieczeństwa transatlantyckiego” – powiedział. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ lena/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -