Premier: wakacje kredytowe to ulga, która ma złagodzić niepewność

Udostępnij

“To co najważniejsze to to, że inflacją, wysokimi cenami ludzie są wystraszeni, są bardzo zaniepokojeni, dążą do tego, żeby było stabilnie, żeby było bezpiecznie; oczekują ze strony państwa pewnych działań, które także w obszarze kredytów dla kredytobiorców będą oznaczały pewną ulgę. Ta ulga ma złagodzić niepewność, która charakteryzuje te nasze czasy” – powiedział szef rządu.

Morawiecki przypomniał, że mechanizm wakacji kredytowych zaproponował pod koniec kwietnia tego roku.

“Żeby ulżyć tym, którzy wzięli kredyt na mieszkanie, a często czują, że dzisiaj ten kredyt jest kulą u nogi. 25 kwietnia zapowiedź, proces legislacyjny i dzisiaj wakacje kredytowe wchodzą w życie” – powiedział premier.

“Rząd PiS nie wyznaje zasady +nocnego stróża+, który chowa głowę w piasek i udaje, że nic od niego nie zależy. WIBOR był na podobnym poziomie, jak dzisiaj, 6,8 proc. w jednym z lat, kiedy rządziła PO. Nie było wtedy żadnych wakacji kredytowych, nie było wielkiego funduszu gwarancji kredytowych, który jest dodatkowym elementem łagodzącym ten trudny czas dla kredytobiorców” – dodał.

Zaznaczył, że rząd wprowadza mechanizmy, które mają ułatwić życie ludziom, którzy wzięli kredyt hipoteczny. „Przywracamy jednocześnie pewnego rodzaju równowagę. Kredyt miał być przepustką do własnego domu, a nie kamieniem u szyi niektórych, zwłaszcza tych, którzy tracą pracę albo są w trudnej sytuacji bytowej” – dodał premier.

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Czy importowany węgiel jest dobrej jakości? Wiemy, że jest “sprawdzany”

Do końca roku do Polski trafi 10 mln ton węgla - zapewnił we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jeśli rynek nasyci się węglem, jego ceny będą się stabilizowały - dodał.

Inflacja zmusza firmy do radykalnych działań. Eksperci alarmują, że niektóre mogą zniknąć z rynku

• Pandemiczne zawirowania dobiegają końca. Choć ostatni sezon po...
- Reklama -

REKLAMA