- Reklama -

Premier: zmiany w OFE to przekazanie środków dla obywateli

Zobacz

- Reklama -

W Polsat News premier został zapytany o rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE).

Morawiecki podkreślił, że „to jest przekazanie środków z OFE dla ludzi, obywateli i każdy, kto rzetelnie przeczyta ten projekt doskonale wie, że na tym on polega”. „To jest odwrotność tego, co zrobiła Platforma Obywatelska – oni wzięli połowę OFE i włączyli to do budżetu” – mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że dzisiaj finanse publiczne „są na tyle w dobrym stanie, że my nie zamierzamy korzystać z tych środków i jak PO wchłonąć 150 mld zł”.

Zapytany o negocjacje w tej sprawie z Solidarną Polską i o jej sprzeciw wobec zmian w OFE, o którym informowały media, Morawiecki odparł, że „tu nie ma żadnych negocjacji”. Jak zaznaczył, brak głosowania nad zmianami w OFE podczas ostatniego posiedzenia Sejmu był – jego zdaniem – „pewnego rodzaju nieporozumieniem”.

„Ten brak (głosowania) rzeczywiście zmienił kalendarz i teraz musimy od nowa rozpocząć pewną procedurę, ale nie spieszymy się z tym. Proces trwa parę lat, stan finansów publicznych jest dobry, albo nawet – biorąc pod uwagę kryzysowe okoliczności – nawet bardzo dobry. Nie ma na nas jakiejś wielkiej presji, możemy ten proces przeprowadzić na spokojnie i każdemu, kto ma wątpliwości, jeszcze raz wytłumaczyć” – wskazywał Morawiecki.

Jak również zaznaczył, nie zabraknie pieniędzy na zmiany w OFE, ponieważ – mówił – „mamy dobry stan ściągalności podatków oraz uszczelniliśmy lukę CIT i VAT – to wielkie zmiany, które nastąpiły w ostatnich pięciu latach”.

„Ciężko to zrozumieć naszym adwersarzom z PO, w szczególności tym, którzy nonszalancko podchodzili do kwestii podatkowych i budżetowych i podnosili podatki oraz wiek emerytalny. A my dokonaliśmy czegoś innego – uszczelniliśmy ten system podatkowy, dlatego mimo wydania 200 mld zł (…) stan finansów publicznych jest lepszy niż był w czasach naszych poprzedników” – podkreślił premier.

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z OFE na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie – jak to określa rząd – opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 131,7 mld zł. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -