Premier: zwiększenie oprocentowania depozytów to teraz kluczowy cel gospodarczy

Udostępnij

„W trudnych czasach wszyscy musimy solidarnie ponosić ciężar problemów i wspierać się nawzajem” – napisał szef rządu w sobotę na Facebooku.

„Dlatego, obok pakietu dla kredytobiorców, ważna jest oferta dla oszczędzających Polaków i bardzo dobra antyinflacyjna oferta obligacji Skarbu Państwa. Oferta, która zmusza banki do coraz wyższego oprocentowania lokat, rachunków i depozytów” – dodał.

Stwierdził, że zwiększenie oprocentowania depozytów to teraz kluczowy cel gospodarczy. „Liczę, że to co teraz obserwujemy, to tylko początek pozytywnego trendu” – napisał Morawiecki.

Zaznaczył, że „gospodarka to system naczyń połączonych; od najmniejszych firm po największe korporacje; od szeregowego pracownika do właścicieli firm”. „Olbrzymie zyski sektora bankowego są możliwe tylko dzięki ciężkiej pracy milionów zwykłych Polaków” – podkreślił premier.

Występują 11 maja na kongresie Impact’22 w Poznaniu Morawiecki stwierdził, że podczas obecnego kryzysu inflacyjnego jest grupa podmiotów, która na nim zarabia: banki i instytucje finansowe. Zwrócił się wtedy do prezesów banków, w których „1 bln 250 mld (zł – PAP) depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 – 1 proc.”. „Koledzy, przebudźcie się; to niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji” – zaapelował szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że tak niskie oprocentowanie depozytów występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Europy Centralnej.

Poinformował o propozycji Ministerstwa Finansów dotyczącej nowych typów obligacji. „Będą to m.in. nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc. Będą także wyższe obligacje, obligacje antyinflacyjne, które już wprowadziliśmy, już odpowiadając na wyzwania antyinflacyjne” – powiedział wówczas Morawiecki.

Stwierdził, że nowe obligacje „będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark – właśnie po to, aby wielkie, międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które najbardziej korzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych”.

Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów wynika, że w czerwcu resort wprowadzi do stałej oferty dwa nowe typy obligacji: roczne i dwuletnie o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP. Obligacje roczne będą nowym instrumentem oszczędzania stanowiącym bezpośrednią referencję dla lokat bankowych. Nowe obligacje dwuletnie zastąpią dotychczas sprzedawane obligacje o tym samym okresie zapadalności i stałym oprocentowaniu. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Biznes jest zainteresowany NFT. Nowe przepisy mogą zwiększyć bezpieczeństwo inwestorów

Niesamowity entuzjazm na rynku niewymienialnych tokenów (NFT) doprowadził do...

Energa miała w I kw. ’22 1,08 mld zł EBITDA, zgodnie z szacunkami

Grupa Energa miała w pierwszym kwartale 2022 roku 1,08 mld zł EBITDA, co oznacza wzrost o 42 proc. rdr - podała spółka w raporcie. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami.
- Reklama -