- Reklama -

Premierzy Polski i Litwy zainaugurowali rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie

Zobacz

- Reklama -

„Naszym wspólnym pragnieniem jest zapewnienie polskiej mniejszości narodowej na Litwie warunków sprzyjających kultywowaniu związków z Polską, rozwijaniu jej działalności kulturalnej i społecznej w społeczeństwie litewskim oraz współpracy pomiędzy narodami Polski i Litwy” – czytamy w akcie erekcyjnym, który podpisało 11 sygnatariuszy, w tym premierzy Polski i Litwy.

„Bardzo dawno nie było we wspólnej historii Polski i Litwy, w naszych relacjach politycznych, społecznych, gospodarczych tak znakomitego okresu w jakim obecnie się znajdujemy” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnych uroczystości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Dodał, że ten okres jest jednak „pełen wyzwań i pułapek”, które „wokół nas są i które nam grożą, które wiążą się z niebezpieczną polityką naszego wielkiego sąsiada za wschodu”. Stwierdził, że tej polityce Polska i Litwa muszą dać odpowiedź, również przez „właściwą narrację informacyjną”, do której ma się przyczynić TVP Wilno. Ta stacja ma służyć też umacnianiu dobrych relacji polsko-litewskich.

Szef polskiego rządu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do decyzji rozbudowy Domu Polskiego, a w szczególny sposób podziękował premier Ingridzie Szimonyte za to, że „jest z nami tutaj dzisiaj i sprzyja budowaniu dobrych, bardzo dobrych relacji polsko-litewskich”.

„Nie możemy wyobrazić sobie Wilna i Litwy bez silnej społeczności polskiej i jej witalnego życia kulturalnego” – wskazała premier Ingrida Szimonyte. Podkreśliła, że litewscy Polacy są „aktywnymi obywatelami Litwy, która należy do nas wszystkich Litwinów, Polaków i innych mieszkający tu narodowości”. Litewska premier wyraził zadowolenie, że w ubiegłym roku kamień węgielny został również wmurowany pod budowę „prawdziwego litewskiego centrum kultury w Suwałkach”. „Bardzo cenimy wsparcie tego projektu ze strony instytucji polskich” – wskazał Szimonyte.

We wrześniu 2020 r. w obecności premiera Mateusza Morawieckiego w litewskiej stolicy podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej. List został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Telewizji Polskiej S.A., Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.

Ukończenie rozbudowy wraz z wykończeniem i wyposażeniem nowego budynku, w którym będzie się mieściła sala widowiskowa, pokoje hotelowe, kawiarnia, studio telewizyjne TVP Wilno zaplanowane jest do końca 2022 r. W 2023 r. ma rozpocząć swoją działalność studio telewizyjne.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ kib/ robs/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -