- Reklama -

Prezes GPW: chcemy tworzyć własne rozwiązania technologiczne

Zobacz

- Reklama -

„Powiedzieliśmy sobie trzy lata temu, że rozwijamy twórczo to, co ojcowie założyciele nam pozostawili, czyli nie tylko korzystamy z najlepszych rozwiązań technologicznych, ale tworzymy własne, które będziemy mogli globalizować” – powiedział Dietl.

„Nasza podstawowa działalność jest jednak ograniczona do rynku polskiego, rynku Europy Środkowo-Wschodniej, a sprzedaż technologii jest nieograniczona. (…) Liczymy na to, że technologia będzie siłą napędową rozwoju naszego rynku” – dodał.

Dietl powiedział, że trzeba tworzyć rozwiązania, które w skali globalnej są najlepsze, wykorzystywać je u siebie i to właśnie technologia określi w horyzoncie kolejnych 30 lat to, czym będzie polski rynek kapitałowy i czym będzie spółka Giełda Papierów Wartościowych SA.

Prezes powiedział, że giełda ma już pierwsze własne cztery produkty technologiczne, które są w sprzedaży.

Dietl stwierdzi, że w ciągu ostatnich 30 lat polska gospodarka i polski parkiet wykonały niesamowity skok rozwojowy.

„Gdybyśmy powiedzieli 30 lat temu, w kraju który rok przed powstaniem GPW zanotował dwucyfrowy spadek PKB i miał dwucyfrową inflację miesięcznie, to nikt by nie uwierzył, że będziemy mieli panel za 30 lat, w którym firmy mówią, jak osiągają sukcesy na rynku globalnym” – dodał.

Biorący udział w panelu Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA dodał, że zmiany które zajdą w najbliższych latach w łańcuchach dostaw, w miejscu jakie polska gospodarka zajmie w gospodarce globalnej, prawdopodobnie będą miały odzwierciedlenie na warszawskim parkiecie.

Zdaniem Pytlarczyka w ciągu najbliższej dekady polska gospodarka cały czas będzie rosła szybciej niż pozostałe kraje Unii Europejskiej. „Część ekonomistów nawet mówi o takiej złotej dekadzie (…) i jest ku temu szereg powodów” – powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że na polskim parkiecie cały czas jest zbyt mało firm reprezentujących sektory, które są siłą polskiej gospodarki, a więc m.in. z sektora przemysłowego. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -