- Reklama -

Prezes NBP: dla rozwoju rynków kapitałowych konieczna eliminacja barier regulacyjnych

Zobacz

- Reklama -

“Rynek usług finansowych w Polsce, podobnie jak w całej Europie, jest nadal silnie zdominowany przez banki, mimo że rynek kapitałowy również znacznie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wydaje się, że taki organiczny wzrost – utrudniony przez liczne bariery – nie wystarczy. Nie wystarczy, aby skłonić do transformacji w kierunku osiągania kolejnych etapów rozwoju. Przyspieszenie rozwoju rynków kapitałowych wymagałoby m.in. interwencji publicznej mającej na celu wyeliminowanie szczególnie barier regulacyjnych” – powiedział Glapiński.

Zdaniem szefa banku centralnego GPW powinna stać się źródłem kapitału i finansowania dla możliwie szerokiej grupy przedsiębiorstw, co wymaga stosowania proporcjonalnych wymogów regulacyjnych.

Prezes NBP dodał, że należy unikać nadmiarowych wymogów ponad to, co określone w prawie unijnym, a obowiązki sprawozdawcze powinny zostać możliwie uproszczone, zautomatyzowane i zunifikowane, aby unikać wielokrotnego przekazywania podobnych zestawów danych w różnych formatach dla różnych odbiorców.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -