Prezes PiS: będzie prowadzona bardzo zdecydowana polityka łagodzenia skutków inflacji

Udostępnij

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas spotkania z mieszkańcami Grójca mówił o kryzysach, które trwają w Polsce. “Ten najbardziej odczuwalny w tym momencie, najbardziej bolesny, to jest oczywiście kryzys inflacyjny” – podkreślił.

Kaczyński ocenił, że w większości wysoka inflacja spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi, jednak impulsem inflacyjnym były działania pomocowe podczas pandemii – takie jak tarcza antykryzysowa.

Zwrócił uwagę, że rząd walczy z inflacją i łagodzi jej skutki. Jako pierwsze działanie prezes PiS wymienił obniżkę stawki VAT na niektóre produkty.

“Teraz mamy taki wielki podatek na banki. To, co w tej chwili wchodzi w życie, czyli te wakacje kredytowe, to płacić na nie będą banki, nie budżet państwa. To jest przeszło 20 mld złotych” – podkreślił.

Kaczyński zaznaczył, że rząd dąży do tego, by banki podniosły oprocentowanie na depozyty. Jak ocenił, ważne, żeby oprocentowanie było wysokie, żeby można było choć po części uciec z oszczędnościami przed inflacją.

“Obiecujemy, że będziemy walczyć z takimi zjawiskami, jak podnoszenie trzykrotnie cen na gaz, na prąd elektryczny” – zapowiedział dodając, że rozmawiał o działaniach w tym obszarze z premierem Mateuszem Morawieckim.

Źródło:PAP

Zobacz

Szef MAEA wybiera się do Moskwy i Kijowa

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi uda się w przyszłym tygodniu do Moskwy i Kijowa - poinformowała w sobotę w komunikacie MAEA.

Węgry: krajowe magazyny gazu zapełnione w 75 proc.

Krajowe magazyny gazu są zapełnione w 75 proc., a biorąc pod uwagę, że pojemność magazynowa na Węgrzech jest dość duża, jesteśmy znacznie powyżej średniej UE pod względem wskaźnika napełnienia w stosunku do rocznego zużycia – poinformował we wtorek minister przemysłu i technologii Węgier Laszlo Palkovics.
- Reklama -

REKLAMA