Prezes PSL: będziemy się upominać o obciążonych albo niedowartościowanych

Zobacz

- Reklama -

Podczas briefingu prasowego w sobotę w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o prawdziwy dialog i „karty na stół”.

„Chcemy rozmawiać o konkretnych ustawach, jesteśmy gotowi na rozmowę i dialog, na przyjęcie ustaw takich jak emerytura bez podatku, wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w ochronie zdrowia, ale chcemy poznać te ustawy” – mówił szef ludowców podkreślając, że wiele z propozycji przedstawionych w Polskim Ładzie zostało zaczerpniętych z wcześniejszych postulatów PSL.

„Nasze ustawy są gotowe, ustawa emerytura wolna od podatku od prawie pięciu lat czeka na rozpatrzenie. Dobrowolny ZUS, program polityki mieszkaniowej – szczególnie dla tych, którzy jeszcze nie założyli rodziny”- wymieniał prezes ludowców i wyraził niepokój, że w propozycjach Zjednoczonej Prawicy mogą być zapisy „małym druczkiem” godzące w interesy grup, które miałby być uprzywilejowane, np. emerytów.

Zapowiadając upominanie się o grupy obciążone lub niedowartościowane ocenił m.in., że to przedsiębiorcy w Polskim Ładzie są grupą najbardziej wykluczoną i doświadczoną. „Oni najbardziej doświadczyli kryzysu” – mówił Kosiniak-Kamysz zaznaczając, że aby solidarnie wyjść z kryzysu, to nie można likwidować przedsiębiorczości, samozatrudnienia, elastycznych form zatrudnienia. „Dla przedsiębiorców tutaj oferty nie było. Była podniesiona składka zdrowotna, bo jeżeli nie będziesz mógł odpisać jej od podatku, tzn. że ona będzie podwyższona. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie mógł być samozatrudniony tzn. że koszty pracy dla jednoosobowych firm wzrosną”- wymieniał szef PSL.

Jego zdaniem w programie partii rządzącej nie ma propozycji dla wsi i rolnictwa, niedowartościowane są wspólnoty lokalne i samorządy, zapomniano o edukacji i reformach wymiaru sprawiedliwości.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -