- Reklama -

Prezes TK o rocznicy Konstytucji 3 Maja: powinniśmy funkcjonować we wspólnocie

Zobacz

- Reklama -

„Bardzo często mówi się, że są ugruntowane demokracje w Europie. Polskę często traktuje się jako kraj o świeżej, takiej jeszcze nieugruntowanej demokracji. A to nieprawda, bo właśnie Konstytucja 3 Maja pokazała, że Polska jako pierwsza zbudowała coś, co można powiedzieć, że było wyjątkowe, bo nie było zbudowane przy pomocy szabli, armat, tylko na bazie konsensusu” – oceniła w poniedziałek prezes TK Julia Przyłębska w TVP Info.

Jak dodała „powinniśmy zawsze pamiętać, że mamy olbrzymie dziedzictwo narodowe, którego nie powinniśmy się wstydzić, powinniśmy odejść od tej +pedagogiki wstydu+, od tego co przez lata było dla nas pewnym brzemieniem”. „Powinniśmy się z tego wyzwolić i pamiętać, że jesteśmy pełnowartościowym członkiem wspólnoty europejskiej, że wnieśliśmy do tej wspólnoty pierwszą pisaną konstytucję” – zaznaczyła Przyłębska.

Jednocześnie Przyłębska zaapelowała „do odpowiedzialności wszystkich polityków, zarówno krajowych, jak i europejskich”. „TK nie jest Trybunałem Julii Przyłębskiej. (…) To jest Trybunał, który został wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą konstytucję. Składa się z 15 niezależnych i niezawisłych sędziów. Każdy z tych sędziów ma jeden głos, a głos prezesa jest równoważny z innymi” – podkreśliła.

„Jest to 15 odważnych sędziów, którzy codziennie poddawani są olbrzymiej presji, właściwie niespotykanej chyba w żadnym z krajów UE” – zaznaczyła. Jak dodała „to co w tej chwili dzieje się, jeśli chodzi o próbę ingerowania w orzekanie TK właśnie poprzez różne groźby, poniżania, podważenie statusu sędziów, w mojej ocenie jest bezprecedensowe, nie powinno mieć miejsca i świadczy źle nie o sędziach TK, tylko o wszystkich którzy takich rzeczy się dopuszczają”.

Jednocześnie prezes Przyłębska podkreśliła, że „absolutnie TK nie ma w zamyśle doprowadzenia do polexitu”. „Trybunał po prostu orzeka o zgodności prawa, również zgodności prawa europejskiego, z polską konstytucją, z tego prostego powodu, że konstytucja nakłada na niego taki obowiązek i mówi, że konstytucja jest najwyższym prawem” – mówiła.

Trybunał 13 maja ma kontynuować rozpoczętą w końcu kwietnia rozprawę ws. wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce – chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Pytanie do TK zadała ta Izba.

„Ta bezprecedensowa, niesprawiedliwa, narracyjna nagonka w stylu ponowoczesnej narracji, którą w tej chwili mamy powoduje, że polski TK jest pod szczególną presją i dumna jestem z moich kolegów sędziów, że tej presji nie ulegają (…), że sędziowie orzekają i dzielnie stoją na straży praw Rzeczpospolitej, bo czują, że wykonują swoje zadanie dla suwerena, dla narodu” – zaznaczyła Przyłębska. (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński

mja/ robs/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -