Prezes ZUS: trzynastki i czternastki to wsparcie dla gospodarstw domowych, koszt 22 mld zł

Udostępnij

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podała na antenie TVP Info, że koszt “czternastek” to 11 mld 400 mln, zaś “trzynastek” – w granicach 11 mld 100 mln. Łącznie to ponad 22 mld zł.

Dopytywana o wypowiedź polityka PO Tomasza Lenza, że gdyby tych środków nie przekazano emerytom, nie byłoby takiej inflacji, prof. Uścińska zaznaczyła, że trzeba patrzeć na strukturę osób, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe i w jakiej wysokości.

“W Polsce 94 proc. osób pobierających emeryturę mieści się w przedziale do 2500 zł. (…) Aż 98 proc. rencistów pobiera świadczenie do 2500 zł” – powiedziała szefowa ZUS.

“Cała ta idea – całe założenie jednorazowych świadczeń, które mają wesprzeć budżety gospodarstw domowych – pomyślana jeszcze w czasach niższej inflacji, w czasach bardziej sprzyjających, jeśli chodzi o wskaźniki gospodarcze – ona się realizuje w tej chwili bardziej skutecznie” – zaznaczyła.

Tomasz Lenz w TVP Info wypowiadając się na temat inflacji powiedział: “Zastanówmy się, czy okresowo nie ograniczyć wypływ pieniądza na rynek”. “Czyli może jednak zawiesić czternastkę, piętnastkę” – dodał. “Jeżeli obiecujemy czternastkę, piętnastkę, ludzie te pieniądze otrzymują, biegną do sklepu te pieniądze wydają i znowu nakręcają inflację” – stwierdził poseł. Nagranie z wypowiedzią Lenza zamieścił w mediach społecznościowych sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

LW Bogdanka szacuje, że dostarczy “Puławom” mniej węgla

LW Bogdanka szacuje, że w scenariuszu pesymistycznym nie będzie miała możliwości dostarczyć Grupie Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" wolumenu ok. 160 tys. ton węgla w okresie do końca 2023 roku - podały Puławy w komunikacie. Spółka rozpoczęła proces przetargowy na dostawy węgla energetycznego od innych dostawców.

Raport OECD: wojna na Ukrainie uderzyła w światową gospodarkę

Rosyjska agresja na Ukrainę uderzyła w światową gospodarkę – piszą autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) „Paying the Price of War”.
- Reklama -

REKLAMA