Prezydent do funkcjonariuszy SG: jesteście państwo naszymi wspaniałymi ambasadorami

Zobacz

- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Straży Granicznej, a szef MSWiA Mariusz Kamiński pamiątkowe szable. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się w Belwederze w związku z obchodami 30-lecia powołania Straży Granicznej.

Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego do stopnia generała brygady Straży Granicznej awansowani zostali komendant Nadwiślańskiego Oddziału SG płk Robert Bagan oraz komendant Nadodrzańskiego Oddziału SG płk Tomasz Michalski.

Podczas uroczystości wręczone zostały także odznaczenia: Krzyż Zasługi oraz Medal za Długoletnią Służbę oraz flagi państwowe oficerom SG udającym się na misje do Słowenii i Macedonii. Dowódcami tych kontyngentów będą ppłk SG Aneta Wojtanowska-Zimoń oraz ppor. SG Maria Tokarczyk.

Zwracając się do funkcjonariuszy prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że są oni wspaniałymi ambasadorami Polski. Dodał, że ich służba jest niezwykle ważna.

„Jest wykonywana wzorowo, i nasi partnerzy, z którymi współpracujemy i w ramach Unii Europejskiej, i w ramach wszystkich innych organizacji – także wewnątrz Unii – ogromnie doceniają to, w jaki sposób funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej są przygotowani, i w jaki sposób wykonują swoje obowiązki” – mówił prezydent.

Dodał, że w Straży Granicznej służy ok. 14,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 3,3 tys. pracowników cywilnych. Podkreślił także, że wśród nich jest stosunkowo duża liczba kobiet. „To bardzo dobra wiadomość. Chciałbym, żeby pań było coraz więcej” – zaznaczył prezydent. Dodał, że ponad 13 tys. pracowników posiada wyższe wykształcenie, zaś ponad 9 tys. tytuł magistra.

Prezydent zauważył, że uroczystość odbywa się w Belwederze, gdzie w przeszłości do marszałka Józefa Piłsudskiego przychodzili funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza. „Ci, na których tradycję tak często się powołujecie, ci których tradycje uważacie za swoją, za co zresztą ogromnie dziękuję” – powiedział prezydent.

Duda podziękował również funkcjonariuszom SG za walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. „Od samego początku funkcjonariusze Straży Granicznej służą na granicach RP, przeprowadzając testy na obecność koronawirusa, sprawdzając wszystkich wjeżdżających, kierując osoby na kwarantannę wtedy, kiedy jest to uzasadnione i potrzebne. W istocie więc swoją służbą chronicie państwo, także i w tym aspekcie epidemicznym, życie i zdrowie naszych obywateli – chcę bardzo mocno podkreślić – narażając własne” – powiedział.

Podziękował także za codzienną walkę o sprawy skarbu państwa i doskonałe współdziałanie z Krajową Administracją Skarbową, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i z innymi służbami.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zaznaczył, że Straż Graniczna jest formacją, która symbolizuje suwerenność Polski. Dodał, że funkcjonariusze SG skutecznie chronią obywateli przed zalewem nielegalnej imigracji, a w czasie pandemii chronią Polskę przed koronawirusem.

„Z okazji waszego pięknego święta i pięknego jubileuszu chciałbym wyrazić słowa swojego najwyższego szacunku i uznania oraz podziękowania za wasz profesjonalizm, za to jak angażujecie się w zadania, które są wam powierzone. To są niezwykle ważne zadania państwowe. Straż Graniczna jest jedną z tych formacji państwa polskiego, która symbolizuje jego suwerenność” – powiedział Kamiński.

Dodał, że ochrona granic jest warunkiem istnienia niepodległości Polski. „To zadanie piękne i wielkie, które wykonujecie znakomicie” – powiedział szef MSWiA.

„Dzięki wam granice naszego kraju są bezpieczne. To wy skutecznie chronicie nas przed zalewem nielegalnej imigracji. Skutecznie rozbijacie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się przemytem, handlem ludźmi, bronią i narkotykami. Jesteście formacją niezawodną, na którą można liczyć w każdych trudnych warunkach” – podkreślił.

Zaznaczył, że szczególne znaczenie dla ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce miała praca Straży Granicznej w czasie pandemii. „Kiedy z dnia na dzień istniała konieczność, aby odtworzyć na nowo, na twardo, granice naszego państwa, zrobiliście to sprawnie i skutecznie, dzięki temu ograniczono pandemię w naszym kraju” – powiedział.

Komendant główny SG gen. dyw. Tomasz Praga przypomniał, że 30 lat temu współczesna Straż Graniczna rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polski. Choć jesteśmy formacją młodą kontynuujemy pierwszych polskich formacji granicznych. Przez minione trzy dekady przeszliśmy wiele zmian. Dzisiaj odpowiadamy za ochronę granic naszej ojczyzny i bezpieczeństwo obywateli, ale jednocześnie strzeżemy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Dodał, że funkcjonariusze SG są doceniani za wysoki poziom wyszkolenia i profesjonalizm. Przypomniał, że polska SG bierze udział w misjach międzynarodowych organizowanych przez Frontex, a od 2016 roku bez przerwy pełnią służbę w Macedonii, zaś od 9 maja tego roku funkcjonariusze SG rozpoczęli misję w Słowenii. (PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Hanna Dobrowolska

mchom/ hd/ lena/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -