Prezydent do weteranów misji: wystawiacie nam dobre świadectwo

Zobacz

- Reklama -

Andrzej Duda złożył w piątek wizytę w 16 batalionie powietrznodesantowym w Krakowie, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, który przypada 29 maja.

„Ilekroć udajecie się poza granice naszego kraju, by służyć – bardzo często w sytuacjach wojennych – reprezentujecie Rzeczpospolitą, godność, bohaterstwo, postawę moralną i etyczną, a także po prostu ludzką polskiego żołnierza i funkcjonariusza. Reprezentujecie nas jako Polaków i wystawiacie nam, świadectwom, bardzo wysokie” – podkreślił prezydent.

Jak dodał, polscy uczestnicy międzynarodowych misji cieszą się szacunkiem w miejscach, gdzie służyli lub służą

Prezydent przypomniał, że przez 68 lat Polacy wzięli udział w ponad 90 misjach. „Dzisiaj mamy w Polsce 27 tys. weteranów misji poza granicami państwa, z czego 817 weteranów poszkodowanych, mamy też całą, niestety długą, listę żołnierzy, którzy polegli w różnych miejscach, w szczególności w Iraku i Afganistanie” – dodał.

Od 1953 r. w misjach uczestniczyło ponad 115 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. 127 uczestników, w tym 120 żołnierzy i cywilny ratownik medyczny, który brał udział w misji afgańskiej, pięciu policjantów i funkcjonariusz BOR, zginęło lub zmarło na misjach lub wskutek odniesionych tam ran.(PAP)

autorzy: Jakub Borowski, Nadia Senkowska

brw/ nak/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -