Prezydent: Dowództwo Operacyjne RSZ im. Bronisława Kwiatkowskiego przeprowadziło wojsko przez najtrudniejsze zadania

- Reklama -

Prezydent uczestniczył w piątek w obchodach święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz oficjalnym zakończeniu misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Podczas obchodów Dowództwu Operacyjnemu RSZ im. Bronisława Kwiatkowskiego nadany został sztandar wojskowy.

„Jest to nie tylko ważny dzień dla Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, ale także i ogromny zaszczyt dla mnie, że mogłem nadać i wręczyć ten sztandar właśnie temu dowództwu” – powiedział prezydent podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Podkreślił, że Dowództwo Operacyjne RSZ obchodzi swoje święto, istnieje od 17 lat i w tym okresie przeprowadziło polskie wojsko – to służące w kraju i poza granicami – „przez wszystkie najbardziej skomplikowane i najbardziej trudne zadania i wydarzenia”.

„Polacy w tym czasie nie tylko byli tą armią, która została świeżo przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także i mieli zadania w różnych miejscach na świecie” – zaznaczył.

Podkreślił, że często były to zadania bardzo trudne, „związane z ogromną odpowiedzialnością za życie, nie tylko naszych żołnierzy i pracowników wojska wykonujących służbę w ramach Kontyngentu, ale także z życiem i zdrowiem mieszkańców krajów, w których byli, (…) żołnierzy i pracowników wojsk sojuszniczych”.

„Niejednokrotnie polscy żołnierze ratowali zdrowie, życie, ryzykowali życiem. Niestety byli także tacy, którzy z misji już nie powrócili, polegli tam gdzieś na obcej ziemi ku rozpaczy nas wszystkich, największej swoich bliskich” – powiedział. „Dziękuję za to, że państwo to udźwignęliście, chcę bardzo mocno podkreślić, udźwignęliście z powodzeniem” – zaznaczył prezydent.

Odniósł się też do zakończenia misji w Afganistanie. „Dzisiaj z rąk pana płk. Pawła Pytko, dowódcy ostatniej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie, odebrałem polską flagę, nasz narodowy sztandar, który został zabrany z Afganistanu przez ostatniego opuszczającego to miejsce polskiego żołnierza, w ramach zakończenia misji, która trwała 20 lat” – powiedział prezydent dodając, że przyjął ją ze wzruszeniem. „Jest w niej wielka moc” – dodał.

Ocenił, że misja w Afganistanie była jedną z najtrudniejszych w dziejach Wojska Polskiego w czasach pokoju. „Misja, w której poległo 44 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a prawie tysiąc zostało rannych i poszkodowanych” – podkreślił Duda.

Prezydent poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy wszystkich tych, którzy polegli w Afganistanie. „Składam hołd wszystkim naszym poległym żołnierzom, wszystkim rannym i poszkodowanym oraz najbliższym naszych żołnierzy” – powiedział.

Podziękował „oficerom, żołnierzom i pracownikom wojska, którzy wykonali naszą misję w Afganistanie od samego początku przez cały czas naszej obecności tam”. „Z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej dziękuje, żeście nas tam z męstwem i odpowiedzialnością reprezentowali budując zarazem dobrą opinię o naszym kraju i naszych żołnierzach. Dziękuję za każdy dzień służby, który został tam zrealizowany dla Rzeczypospolitej” – powiedział Duda.

O zakończeniu misji w Afganistanie i roli jaką, w tej ekspedycji polskich wojsk odegrało Dowództwo Operacyjne RSZ mówił również szef MON Mariusz Błaszczak. „Misja w Afganistanie została podjęta ze względu na atak na Stany Zjednoczone. U podłoża tej misji legł atak terrorystyczny na naszego sojusznika. Okazaliśmy solidarność” – powiedział szef MON. „Jesteśmy od tego, żeby wspierać naszych sojuszników w potrzebie, dlatego że liczymy na wzajemność, gdyby nasza ojczyzna takiego wsparcia potrzebowała” – dodał.

Szef MON podkreślił znaczenie Dowództwa Operacyjnego RSZ, do którego zadań należy dowodzenie żołnierzami służącymi na zagranicznych misjach. „Dowództwo Operacyjne odgrywa ważną rolę w Wojsku Polskim. Jakość dowodzenia, jakość operacji, świadczy o wartości Wojska Polskiego, zarówno w operacjach antykryzysowych w Polsce, jak i za granicą” – powiedział Błaszczak.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jest głównym organem dowodzenia, odpowiedzialnym za dowodzenie operacyjne Siłami Zbrojnymi, przekazanymi w jego podporządkowanie.

Dowództwo rozpoczęło działalność pod nazwą Dowództwo Operacyjne 1 lipca 2004 r. W wyniku zmian ustawowych w 2007 roku, Dowództwo zostało przemianowane na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Z dniem 1 stycznia 2014 roku na mocy nowelizacji ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej utworzone zostało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do zadań i odpowiedzialności DO RSZ należy m.in.: zarządzanie kryzysowe NATO, reagowanie na zagrożenia życia ludzkiego w kraju, przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy oraz dowodzenie operacyjne do czasu jego powołania, przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń z serii ANAKONDA, kierowanie misjami poza granicami kraju w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz innych państw koalicyjnych, a także ochrona granicy państwowej w przestrzeni powietrznej.

Decyzję o nadaniu Dowództwu imienia jego byłego dowódcy, który zginął w katastrofie smoleńskiej, gen. Bronisława Kwiatkowskiego, ogłosił w kwietniu 2019 r. minister Błaszczak.

Sztandar Dowództwa, który w piątek z rąk prezydenta odebrał obecny Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski, ufundował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ brw/ sdd/ bf/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html