Prezydent Duda: inwestycje są potrzebne, oznaczają rozwój kraju

Zobacz

- Reklama -

Prezydent Duda dziękował za przyjęcie w Trzcianie. „Bardzo się cieszę, że sytuacja na tyle się poprawia, że można realizować wizyty krajowe po długiej, długiej przewie, kiedy z uwagi na pandemię koronawirusa było to niemożliwe” – mówił Duda.

„Z wielką ulgą przyjmuję codziennie informację o tym, że liczba zachorowań, zakażeń koronawirusem spada. Mam nadzieję, że na skutek postępującego programu szczepień uda się nam koronawirusa pokonać” – powiedział prezydent. Jak dodał, liczy na powrót do normalnego życia.

Duda mówił, że był w Trzcianie wiele razy i jest z nią związany rodzinnie. Podkreślił, że inwestycje lokalne są bardzo ważne i potrzebne. „One są ogromnie potrzebne. One oznaczają nowoczesność. Zachęcają do tego, żeby nie wyjeżdżać, a jeśli ktoś wyjechał, to żeby tutaj wrócił, bo tu też są dobre warunki” – powiedział.

Jak zaznaczył, cieszy się iż gmina dzięki wysokiej frekwencji w wyborach 2020 r. otrzymała nowoczesny wóz strażacki. „Razem wygraliśmy wybory prezydenckie. Ja dzięki państwa głosom dalej pełnię urząd prezydenta, a państwo dzięki swojej odpowiedzialności za sprawy państwowe i dzięki temu, że tak gremialnie chodzicie do wyborów, uzyskaliście tak wysoką frekwencję, wygraliście +Bitwę o wozy+ w Małopolsce” – zauważył Duda dziękując tym, którzy na niego zagłosowali za zaufanie.

Prezydent podkreślił, że to, do czego zobowiązał się w kampanii wyborczej „jest i będzie realizowane”, a plan inwestycyjny, o którym mówił przed rokiem rząd zamieścił w Polskim Ładzie. „To wielki, rządowy program, przede wszystkim inwestycji na niewyobrażalne pieniądze, gdzie środki nasze krajowe będę połączone ze środkami europejskimi, także w ramach Funduszu Odbudowy” – powiedział Duda.

„To wielkie zamierzenie inwestycyjne, ale jestem przekonany, że zrealizowane mądrze – a jak do tej udaje nam się mądrze i dobrze pożytkować środki publiczne – przyniesie ogromny impuls rozwojowy dla naszego kraju” – podkreślił prezydent. Dodał, że dla samych samorządów z funduszu Polskiego Ładu przewidziana jest kwota 20 mld zł na inwestycje lokalne. Zachęcał, by samorządy występowały o te środki. „Potrzebujemy tych inwestycji. One generują nowe miejsca pracy i oznaczają rozwój kraju” – zaznaczył.

Andrzej Duda przypomniał, że obok inwestycji lokalnych będą też wielkie, takie jak np. Centralny Port Komunikacyjny. „Jesteśmy największym krajem we wspólnocie Europy Środkowej, w tej wspólnocie współpracujących ze sobą państw, które nazywamy Trójmorzem, czyli Bałtyk, Adriatyk, Morze Czarne” – podkreślił. „Oczywistą sprawą jest, że jeśli ktoś ma podjąć wielką inwestycję, ma podjąć inwestycję, na którą skierują się samoloty z całego świata, to my jako największy kraj powinniśmy to zrobić” – dodał.

Według prezydenta, taka inwestycja oznacza pracę już teraz dla firm budowlanych, architektów, a potem nowe miejsca pracy w przyszłości. „To oznacza także kolejne wielkie inwestycje, kolejowe, drogowe” – powiedział Duda.

„Tam, gdzie jest infrastruktura, tam, gdzie można dojechać, tam zaraz przyjeżdżają inwestorzy, tam natychmiast lokowane są pieniądze, tam powstają nowe miejsca pracy. Za tym idzie również i nowoczesna gospodarka. Chcemy to właśnie u nas realizować i to robimy” – zauważył prezydent. Zapewnił, że zrobi wszystko, aby te procesy służące rozwojowi gospodarki były „mądrze i spokojnie” kontynuowane.

Duda podkreślił, że z radością przyjeżdża do mniejszych miejscowości, do których do tej pory prezydent przyjeżdżał rzadko. „Ja bym chciał, żeby rodacy moi w całym kraju czuli, że prezydent jest blisko nich” – mówił Duda. Jak dodał, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy, żeby przy okazji uroczystości państwowych zobaczyć prezydenta. „Chciałbym, żebyście państwo mogli spotkać się ze mną tam, gdzie mieszkacie” – powiedział. „Cieszę się, że mogłem wrócić na trasę moich krajowych wizyt” – mówił Duda i zapowiedział, że będzie ich więcej.

Wójt gminy Trzciana Cezary Stawarz podkreślił aktywność i atuty gminy m.in. lokalne inwestycje, 340 podmiotów gospodarczych na 5,5 tys. mieszkańców, pięć szkół, prężnie działające OSP i Koła Gospodyń Wiejskich, Orkiestrę Dętą OSP w Leszczynie. Przypomniał, że po wyborach prezydenckich 2020 r. gmina – dzięki rekordowej frekwencji, wynoszącej 78,28 proc. – wygrała wóz strażacki. Andrzej Duda uzyskał tu poparcie 80,9 proc.

„Jesteśmy dumni z tego, że możemy pana gościć w Trzcianie. To zaszczyt i honor dla nas wszystkich” – mówił wójt. Dodał, że samorząd intensywnie się rozwija i realizuje we współpracy z władzami centralnymi nowe inwestycje komunikacyjne, przywrócono posterunek policji i rozbudowano Urząd Gminy, a teraz rozbudowana jest oczyszczalnia ścieków i mają być budowane mieszkania dla młodych ludzi oraz nowe przedszkole i utworzony inkubator przedsiębiorczości.(PAP)

autorzy: Nadia Senkowska, Małgorzata Wosion

nak/ wos/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -