Prezydent Duda: kultura debaty to coś, czego brakuje we współczesnym świecie

Zobacz

- Reklama -

Finał V edycji Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich odbył się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Finałowej debacie przysłuchiwał się prezydent Andrzej Duda.

„Debata jest dla mnie czymś bardzo ważnym; umiejętność prezentowania swoich argumentów, umiejętność dyskutowania, jest czymś, co powinno być rozwijane w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy kształcąc się na najlepszych naszych uczelniach aspirują do tego, by w przyszłości zajmować ważne, eksponowane funkcje w życiu gospodarczym, życiu społecznym, a także, mam nadzieję, i w życiu politycznym” – podkreślił prezydent.

„Nie byłoby żadnego rozwoju Rzeczypospolitej bez młodego pokolenia, młodych ludzi, którzy będą tę Rzeczpospolitą budowali” – zaznaczył. „Umiejętność debaty i argumentowania, spierania się, co zawsze podkreślam, jest naturalnym, wręcz niezbędnym elementem demokracji – dodał prezydent.

Prezydent przedstawił elementy, które jego zdaniem składają się na debatę na wysokim poziomie. „Przede wszystkim spokojna, oparta na faktach argumentacja. Język polski – jak najlepszy, i w sensie gramatycznym, i lingwistycznym w ogóle, a przede wszystkim kultura dyskusji” – wyliczył.

„Często mówi się, że w Polsce (kultury dyskusji -PAP) brakuje. Proszę państwa, oczywiście, że brakuje. Ale to nie jest wyłącznie problem Polski, to jest problem ogólnoświatowy, tak jak problemem ogólnoświatowym jest także spłycenie języka, w szerokim tego słowa znaczeniu” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił również na negatywne zjawiska współczesnej debaty publicznej. „Chociażby fake newsy, o których tyle słyszymy. Najprzeróżniejsze informacje, które mają wprowadzić w błąd, które mają wywołać gniew, które mają pobudzić agresję; celowo bardzo często emitowane, celowo układane w taki sposób, aby tę agresję i gniew pobudzić i sprowokować” – wymienił Duda.

Jak ocenił, „taka jest niestety natura dzisiejszych mediów w ogóle”. „Jeżeli państwo spojrzycie na chłodno, na tytuły, które możecie zobaczyć na poważnych wydawałoby się portalach internetowych, czy w gazetach, czy w ogóle w mediach, na paskach, w różnego rodzaju studiach telewizyjnych, to widzicie państwo, że czasem tytuł zupełnie odbiega od rzeczywistej treści informacji, która pod nim się kryje” – podkreślił Duda.

Według niego „najprościej jest się temu przeciwstawiać, pokazując inny styl, inną klasę oraz inny obraz funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości”.

Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to ogólnopolska akademicka inicjatywa mają na celu promowanie wysokich standardów debaty oraz osiągnięć retoryki, erystyki i formatów wystąpień publicznych i dyskusji. Jej głównym organizatorem jest Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Udział w mistrzostwach biorą studenci z różnych ośrodków akademickich oraz przedstawiciele pokrewnych instytucji – stowarzyszeń i fundacji.

Zaproponowana przez organizatorów teza finałowej debaty brzmiała: „Polski system szkolnictwa wyższego powinien dążyć do zwiększenia elitarności, nawet jeśli zaszkodzi to jego egalitarności”. Debatę, po stronie oponentów tezy, wygrała drużyna międzywydziałowa Uniwersytetu Jagiellońskiego; ich oponentami byli przedstawiciele poznańskiej Fundacji Edukacyjnej G5. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -