Prezydent Duda na słowacji: także w dostępie do szczepionek potrzebna jest solidarność

Zobacz

- Reklama -

Konferencja GLOBSEC, w inauguracji której wziął udział polski prezydent, poświęcona jest próbie odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądać świat i Europa Środkowa po pandemii koronawirusa. Tegoroczna, 16. edycja konferencji, odbywa się w formacie hybrydowym. Niektórzy goście występują on-line.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że na temat odbudowy po pandemii rozmawiał z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem. „Rozmawialiśmy o naszej sytuacji pandemicznej, tutaj w centrum Europy” – powiedział i dodał, że z Czaputovą dyskutował również o tym, czego można się jeszcze spodziewać.

Na konferencji była także mowa o szczepieniach w kontekście solidarności – poinformował Duda. „Jest dla mnie sprawą oczywistą, że świat nie będzie normalnie funkcjonował, jeżeli nie pokonamy jej (pandemii – PAP) globalnie, jeżeli będą kraje, w których pandemia będzie i one będą funkcjonowały w obrocie międzynarodowym. A jednak to jest norma, to zagrożenie będzie istniało cały czas” – oznajmił prezydent i dodał, że taka solidarność ma też polegać na dzieleniu się dostępem do szczepionek. Duda zauważył, że kraje, w których proces szczepienia jest bardziej zaawansowany, powinny dzielić się swoimi możliwościami.

„Wydaje mi się, że to jest najbliższa przyszłość. Jeżeli chcemy normalnie funkcjonować, także jeśli my politycy (chcemy) spotykać się na forach międzynarodowych, na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, więc tam gdzie przyjeżdżają wszyscy, gdzie obecni są przedstawiciele 190 krajów, jeżeli chcemy się tam spotykać i normalnie prowadzić politykę, to musimy to zrealizować” – podkreślił. To jest wyzwanie nie mniej ważne od wyzwań gospodarczych – stwierdził.

Duda wskazał, że na pomoc oczekują Ukraina i Gruzja. „Są kraje, które są krajami nam bliskimi i które taką pomoc na pewno przyjmą” – powiedział i przypomniał, że składał już takie deklaracje.

Prezydent oświadczył, że w Polsce „proces szczepień postępuje dobrze, wręcz bardzo dobrze”. „Mam nadzieję, że wkrótce my sami będziemy w takiej sytuacji, że będziemy udostępniać innym szczepionki” – stwierdził.

Odpowiadając na jedno z pytań na konferencji prasowej, Duda powiedział, że osobiście wierzy w skuteczność szczepionek. „Oczywiście, że wierzę w stu procentach w skuteczność szczepionek, dlatego, że efekty ich działania są widoczne” – zauważył. Zaznaczył, że kiedy rozmawia się z ekspertami, to „wszyscy mówią, że to jest +miks+ pewnych czynników, z którymi mamy do czynienia” w obecnej sytuacji epidemicznej. „Natomiast nikt nie może wykluczyć tego, że pojawi się nagle jakaś mutacja koronawirusa, na którą dotychczas funkcjonujące szczepionki nie będą skuteczne” – wskazał prezydent.

Zwrócił uwagę, że tematem rozmów na konferencji są kwestie bezpieczeństwa ekonomicznego. „Mam nadzieję, że realizacja Polskiego Ładu, programu rządowego, który stanowi rozwinięcie +Planu Dudy+, mojego zeszłorocznego, który prezentowałem w czasie kampanii wyborczej, przyniesie Polsce długofalowy rozwój, nie tylko na najbliższe dwa czy trzy lata, ale najbliższe co najmniej dziesięciolecia” – powiedział Duda.

Prezydent zaznaczył, że kwestia podnoszenia poziomu życia obywateli była głównym przedmiotem debaty podczas inauguracji konferencji GLOBSEC. „Podnoszenie poziomu życia obywateli wiąże się z tym, że będzie łatwiej pokonać przyszłe zagrożenia. Tak jak solidarność międzynarodowa będzie dla nas doskonałą droga i lekcją tego, jak w przyszłości walczyć z zagrożeniami, tak samo i wzrost zamożności społeczeństw, co oczywiste, będzie prowadził do lepszych możliwości zmagania się ze wszystkimi zagrożeniami, choćby pandemicznymi” – powiedział.

Wyznał też, że będzie zadowolony, jeżeli kończąc kadencję zrealizuje swój cel, jakim jest wzrost zamożności społecznej.

Poinformował również, że w debacie mówiono o konieczność skracania łańcuchów dostaw oraz zapewnienia ich niezawodności. „Mówiliśmy, że podstawowe środki powinny być produkowane w Europie, że kraje UE powinny między sobą ustalić pewien podział obowiązków w tym zakresie, byśmy nie potrzebowali dostaw zewnętrznych, tylko żebyśmy w ramach naszej wspólnoty europejskiej byli w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby” – przekazał prezydent. Dodał, że tematem dyskusji przywódców było też bezpieczeństwo energetyczne.

Z Bratysławy Jakub Borowski i Piotr Górecki (PAP)

brw/ ptg/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -