Prezydent Gdańska zaprezentowała raport o stanie miasta za 2020 rok

Zobacz

- Reklama -

Prezydent Dulkiewicz przekazała w poniedziałek przewodniczącej Rady Miasta Gdańsk Agnieszce Owczarczak papierową wersję raportu o stanie miasta za 2020 rok. Zawiera on najważniejsze informacje m.in. o demografii, budżecie, zarządzaniu, o inwestycjach. Obowiązek przygotowania takiego dokumentu nałożyły na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, wprowadzone w 2018 r.

„To jedna z tych zmian w ustawach samorządowych, z których bardzo się cieszymy, ponieważ pozwala opisać i poddać pod ocenę opinii publicznej – mieszkanek i mieszkańców Gdańska, a także radnych miasta – naszą całoroczną pracę. Jest to jeden z tych dokumentów, bez którego nie można otrzymać wotum zaufania” – powiedziała podczas konferencji prasowej Dulkiewicz.

Zaprezentowała najważniejsze informacje zawarte w raporcie. Jak zaznaczyła, fala zachorowań na COVID-19 jesienią 2020 roku przyniosła wyraźny wzrost liczby zgonów w Gdańsku. W latach 2018-2019 średnia miesięczna liczba zgonów nie przekraczała 500, podobnie było w okresie od stycznia do września 2020 roku. W październiku zanotowano już ponad 600 zgonów, a w listopadzie i grudniu – prawie 900.

Według prezydent walka ze skutkami pandemii kosztowała gdańskich podatników 24,4 mln zł. Sama obniżka czynszów dla przedsiębiorców to wydatek w wysokości 2,5 mln zł. Dulkiewicz poinformowała, że potrzebne wsparcie otrzymało 2,5 tys. seniorów, a także 170 instytucji i organizacji pozarządowych. Miasto sfinansowało również zakup 8 tys. testów na COVID-19 dla służb medycznych i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także zakup 80 komputerów do nauki zdalnej.

Jak dodała, w 2020 r. dochody budżetowe Gdańska przekroczyły 3929,3 mln zł, natomiast wydatki ukształtowały się na poziomie 3935,7 mln zł. Deficyt wyniósł 6,4 mln zł. Z tytułu „janosikowego” Gdańsk musi oddać 49 mln zł.

„Zasadnicza część budżetu to wydatki poniesione na edukację – ponad 1,1 mld zł. Druga pozycja to wydatki na komunikację publiczną, które wyniosły 413 mln zł. Co ważne, dochody miasta z tytułu komunikacji znacząco spadły” – zaznaczyła Dulkiewicz. Dodała, że wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych wyniosły w 2020 roku 931 mln zł, natomiast z podatku dochodowego od osób prawnych – 114,2 mln zł.

Wyjaśniła, że na przestrzeni 5 lat wpływy z PiT wzrosły o 42 proc., a CIT – o 62 proc. W tym samym czasie wydatki na edukację z budżetu miasta wzrosły o 80 proc., a na komunikację miejską o 52 proc. „Często słyszymy, że samorządom rosną wpływy – tak to jest prawda. Ale nieproporcjonalnie szybciej niż wpływy, rosną wydatki związane m.in z wciąż rosnącymi cenami, kosztami pracy, podwyżkami cen energii” – zauważyła prezydent Gdańska.

W raporcie przedstawiono też najważniejsze inwestycje. W 2020 roku zakończona została budowa linii tramwajowej wraz z drogą rowerową w al. P. Adamowicza. Koszt przedsięwzięcia to 243 mln zł. Za 118 mln zł przebudowany został układ drogowo-tramwajowy na Stogach. Nową siedzibę otrzymało Gdańskie Pogotowie Opiekuńcze, przebudowany został także wiadukt na Biskupiej Górce, a za blisko 10 mln zł oddana została do użytku obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów.

W trakcie jest budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów – Portu Czystej Energii. Trwa też rozbudowa ul. Kartuskiej na odcinku od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów, budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska. Cały czas przygotowywane i komercjalizowane są tereny inwestycyjne przez GARG – Pomorskie Centrum Inwestycyjne.

Dulkiewicz przypomniała, że w roku 2020 został wprowadzony wspólny bilet kolejowo-autobusowy, czyli jeden bilet na autobusy, tramwaje, SKM/PKM i POLREGIO. „Usługa dostępna jest dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca. Promujemy mieszkanie w Gdańsku, dziękujemy tym, którzy tutaj odprowadzają podatki” – zaznaczyła prezydent.

Dodała, że w ubiegłym roku po raz pierwszy wyodrębniono z budżetu obywatelskiego – zielony budżet z kwotą blisko 4 mln zł. Miasto ujednoliciło także stypendia kulturalne – do 165 artystów powędrowało 1,2 mln zł.

Jak poinformowała Agnieszka Owczarczak, debata nad raportem odbędzie się podczas sesji absolutoryjnej, którą zaplanowano na 24 czerwca. W dyskusji oprócz radnych, będzie mogło uczestniczyć 15 mieszkańców. Czas przeznaczony na wystąpienia to 5 minut.

„Aby zostać dopuszczonym do głosu, należy wypełnić stosowny formularz i zebrać pod nim co najmniej 50 podpisów. Zgłoszenia będą przyjmowane w Biurze Rady Miasta Gdańska od 1 czerwca do dnia poprzedzającego sesję absolutoryjną w Biurze Rady Miasta Gdańska, tj. 23 czerwca”– dodała

Po zakończeniu debaty nad raportem, rada miasta przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem prezydent Dulkiewicz wotum zaufania.

Pełna wersja raportu została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej, jest dostępna pod linkiem: https://bip.gdansk.pl/urzad-miejski/raporty-i-publikacje/raport-o-stanie-miasta-gdanska-za-2020-rok,a,197016. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -