Prezydent: KGHM to jedna z pereł w koronie polskiej gospodarki

Zobacz

- Reklama -

„KGHM to jedna z pereł w koronie polskiej gospodarki. Diament, który ją zdobi, który w niej błyszczy. Miedź jest przyszłością. Jesteśmy dumni, że w Polsce mamy taką firmę, która wyznacza światowe trendy” – wskazał cytowany na Twitterze prezydent.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki, również cytowany na Twitterze spółki, podkreślił, że „KGHM zawsze był wielką dumą regionu, ale i stał się perłą w koronie polskiej gospodarki. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że KGHM nie został sprzedany, bo przechowanie tej wartości ma dla Polski ogromne znaczenie”.

Podkreślił, że „miedź to jeden z podstawowych metali, który buduje przyszłość nowoczesnych technologii w najwyżej zaawansowanych branżach. „Jest to firma, która realizuje plany w konsensusie społecznym i mając na uwadze efektywność gospodarowania”.

KGHM obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia: 1 maja 1961 roku powstał Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie na Dolnym Śląsku. Dla spółki – jak zaznaczono w komunikacie -60-rocznica powstania to okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej.

W ramach jubileuszu KGHM uruchomi program „Dolina Miedziowa”, którego celem będzie wsparcie rozwoju innowacji w spółce. Firma będzie rozwijać współpracę ze startupami. Już udało się rozpocząć projekt dotyczący przygotowania dla pracowników KGHM inteligentnego kasku. Urządzenie ma wzmocnić bezpieczeństwo załogi.

Zaznaczono, że wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. „zieloną energię”. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat.

Z okazji jubileuszu na budynku KGHM ZANAM w Legnicy powstał okolicznościowy mural, który nawiązuje do przemysłu wydobywczego w Zagłębiu Miedziowym. Specjalnie na obchody przygotowany został film o KGHM, w którym m.in. pokazane zostanie podziemne miasto i odkrywca złóż w Zagłębiu Miedziowym Jan Wyżykowski. W programie wystąpią górnicy, hutnicy, ratownicy i wiele innych osób z rodziny KGHM.

„W 60-letniej historii KGHM Polska Miedź S.A. jest bardzo dużo ważnych dat, warto przypomnieć kilka z nich: 1 maja 1961 r. – utworzenie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie; 12 września 1991 r. – przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa; 10 lipca 1997 r. debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zagłębie Miedziowe swój rozwój zawdzięcza przełomowemu odkryciu złoża rudy miedzi. 23 marca 1957 roku dokonał tego dr Jan Wyżykowski” – napisano w komunikacie.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -