Prezydent: Konstytucja 3 Maja była ważnym i nowoczesnym aktem

Zobacz

- Reklama -

Prezydent podkreślał na antenie TVP Info, że barwy i symbolika polskiej flagi narodowej mają „ogromną moc”. „Po raz pierwszy te biało-czerwone barwy, w 1792 roku, rok po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, choć jeszcze nieformalnie, zostały uznane za barwy polskie” – przypomniał.

Andrzej Duda zaznaczył też, że święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest świętem narodowej dumy Polaków. „To był niezwykle podniosły, ważny, a przede wszystkim nowoczesny akt ustrojowy, pokazujący, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie. Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji” – zaznaczył.

Podkreślił, że Konstytucja 3 Maja była dokumentem silnie reformatorskim, który miał przywrócić Polsce siłę, ale też uznawał najważniejsze wolności. „Z jednej strony przyjmowaliśmy i chcieliśmy tej nowoczesności, która płynęła z Europy, ale z drugiej strony mówiliśmy twardo, że Polska jest oparta na wierze katolickiej, na korzeniach chrześcijańskich, aczkolwiek szanujemy też inne religie, bo to też było bardzo ważne” – powiedział prezydent.

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r.; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą.(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -