Prezydent: mam nadzieję, że środki z Funduszu Odbudowy pozwolą zrealizować wielkie projekty inwestycyjne

Zobacz

- Reklama -

Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. Ratyfikacja pozwala na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.

Prezydent podkreślał w rozmowie z TVP, że Fundusz Odbudowy to „olbrzymi plan finansowy”, porównywany z Planem Marshalla, który kiedyś stał się „początkiem wielkiej prosperity gospodarczej Europy Zachodniej”.

„Miejmy nadzieję, że tak się stanie także i teraz, że właśnie ta gigantyczna, niewyobrażalna wręcz kwota 750 mld euro, jaka jest przewidziana w całym instrumencie finansowym, podzielona na dwie części – 390 mld jako środki, które nie będą zwracane przez państwa członkowskie i 360 mld jako środki, które będą udzielane w formie pożyczek to jest niezwykły impuls finansowy dla rozwoju przede wszystkim infrastrukturalnego” – podkreślił Duda.

Wyraził nadzieję, że środki te pozwolą Polsce nie tylko wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, ale przede wszystkim dokonać skoku inwestycyjnego. „Będziemy mogli zrealizować wielkie zamierzone inwestycje. Cieszę się bardzo z tego, że tak będzie i liczę na to, że wszelkie możliwości ku temu zostaną spełnione i że obietnice, które zostały złożone przez Komisję Europejską, przez Radę Europejską będą dotrzymane” – zaznaczył Duda.

Decyzja dotycząca zwiększenia zasobów własnych to efekt ubiegłorocznego szczytu UE, podczas którego 27 krajów członkowskim zawarło bezprecedensowe porozumienie, by utworzyć poza standardowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi specjalny instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19, nazywany potocznie Funduszem Odbudowy. Żeby jednak Fundusz Odbudowy został uruchomiony, podobnie jak środki z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat, z czego ok 520 mld zł stanowić będą środki z wieloletniego budżetu, a ok. 250 mld zł z Funduszu Odbudowy. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.(PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -