- Reklama -

Prezydent: planujemy obchody 100. rocznicy III powstania śląskiego na Górze św. Anny

Zobacz

- Reklama -

W popołudniowej rozmowie z Radiem Katowice prezydent był pytany m.in. o przygotowania do obchodów przypadającej w tym roku 100. rocznicy zwycięskiego III powstania śląskiego – o których rozmawiał na zorganizowanym tego dnia wcześniej zdalnym spotkaniu z włodarzami woj. opolskiego i śląskiego.

„W tym roku będziemy robić wszystko, co w naszej mocy rzecz jasna, aby te uroczystości przebiegły jak najpiękniej i w możliwie jak najpełniejszej formie” – zadeklarował. Zaznaczył, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie dalej z pandemią koronawirusa, natomiast obecnie duże uroczystości planowane są na 2 maja, jako że III powstanie śląskie wybuchło nocą z 2 na 3 maja 1921 r., na Górze św. Anny (Opolskie).

„To stulecie na Górze św. Anny w tym bardzo historycznym miejscu, właściwie jednoznacznie i mocno kojarzącym się z czynem powstańczym, tam te uroczystości będą miały miejsce i o tym przede wszystkim dzisiaj rozmawiałem z włodarzami Górnego Śląska i Opolszczyzny” – wyjaśnił Andrzej Duda.

Wymieniając uczestników zdalnego spotkania, wśród nich wojewodów obu regionów, marszałka woj. śląskiego, przedstawicieli władz rządowych, kościelnych czy organizacji regionalnych prezydent zapewnił, że „wszyscy są absolutnie zdeterminowani do tego, aby te uroczystości w jak najpiękniejszej i jak najbardziej godnej formie przeprowadzić”.

„Wszyscy mają nadzieję na obecność, w tym oczywiście również i ja, na Górze św. Anny – i pozostaje liczyć i wierzyć, że te wszystkie środki, które w tej chwili podejmujemy, myślę o środkach ochronnych przeciwko rozwojowi pandemii koronawirusa, tych obostrzeniach, które są wprowadzane przez rząd (…), że to się wszystko przyczyni, że będziemy mogli w taki sposób, jak tego chcemy, przeprowadzić i że będziemy mogli być na tych uroczystościach obecni” – podkreślił prezydent.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -