Prezydent: relacje Polski z USA pozostają dobre, mają charakter strategiczny

Zobacz

- Reklama -

W piątkowej rozmowie z portalem interia.pl prezydent RP Andrzej Duda spytany o relacje polsko -amerykańskie ocenił, że są „one na dobrym poziomie”.

„Relacje ze Stanami Zjednoczonymi na przestrzeni ostatnich lat zostały zbudowane tak dobrze i osiągnęliśmy w nich tak wiele, jak nie udało się osiągnąć w zasadzie chyba nigdy w ciągu ostatnich 30 lat” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na obecność amerykańskich wojsk w Polsce, a także na znaczenie relacji USA dla polskiej energetyki. „Mamy na naszym terenie wojska amerykańskie; Stany Zjednoczone w dużej części zabezpieczają, w sensie dostaw, także i naszą suwerenność energetyczną, bo mamy kontrakty z amerykańskimi firmami na dostawy gazu skroplonego w USA” – powiedział.

„Jeżeli mamy ruch bezwizowy między Polską a USA, czego nie było na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat – to pokazuje, że dosłownie w ciągu tych kliku ostatnich lat stosunki polsko-amerykańskie weszły na zupełnie inny poziom niż do tej pory” – ocenił prezydent.

„One na tym poziomie pozostają, dlatego, że mają charakter strategiczny, a kwestiach strategicznych, w państwie, w którym obowiązują właściwe reguły, zmiana władzy nie powoduje zmian relacji strategicznych” – podkreślił.

Dodał, że „wielokrotnie otrzymujemy z USA sygnały, i ze strony prezydenta Bidena, i ze strony Kongresu USA, że ta współpraca w ramach Trójmorza jest dla nich ważna, że ogromnie chcieliby tę współpracę rozwijać, i postrzegają nas jako takiego dużego partnera w tym formacie”.

Prezydent Duda zapowiedział również, że „na pewno będzie rozmawiał z prezydentem Bidenem”. „Mamy się spotkać na szczycie NATO, prowadzimy wymianę korespondencji. Uczestniczyłem też w szczycie klimatycznym, na który mnie zaprosił” – zaznaczył.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -