Prezydent: rocznica wybuchu III powstania śląskiego to ważny element 110-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Zobacz

- Reklama -

„Te obchody stanowią ważny element stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” – oświadczył prezydent Duda przy Pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, po uroczystym podniesieniu flagi.

Prezydent RP podkreślił, że „okres stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, to nie tylko 1918 rok i nie tylko tamten symboliczny 11. listopada, kiedy Polska wraca na mapę Europy i świata; ale to także problem tego państwa odradzającego się po 123 latach, a czasem 146 latach zaborów, które chce wrócić w ukształtowanych przez siebie granicach oddających rzeczywiste miejsce, gdzie mieszkają Polacy”.

Prezydent zaznaczył, że nie było to proste, gdyż „burze dziejowe” podczas dziesięcioleci i stuleci poniewierki „rozsiały Polaków po tym terenie”, ale w „różnych miejscach ziemię nazywają, i nazywali wówczas swoją ojcowizną”.

Przypomniał, że trwało to długo i wszystko „trzeba było odzyskiwać w zbrojnym powstaniu Wielkopolskę, wielkim powstaniu zwycięskim w naszej historii”. „Dlatego trzeba było odzyskiwać potem i Górny Śląsk, nie w jednym powstaniu, tylko w trzech zrywach powstańczych, po to, by ziemia, na której zamieszkiwali ludzie mówiący mową polską, gwarą śląską, stała się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej”.

Prezydent Duda przypomniał, że do Polski wracało także Pomorze i wszystko to było Polsce potrzebne, aby mogła istnieć oraz trwać i rozwijać się pod względem społecznym i gospodarczym.

„I tego właśnie pod tym względem Górny Śląsk w szczególności miał absolutnie fundamentalne znaczenie, jako kraina i region przemysłowy, jako obszar zasobny w surowce, jako to miejsce, gdzie był zdecydowanie najdynamiczniejszy w tamtym okresie rozwój gospodarczy, i który rokował wielkimi nadziejami także i na przyszły rozwój ekonomiczny” – podkreślił.

Uroczystości na Górze Świętej Anny zorganizowali wspólnie m.in. wojewodowie opolski Sławomir Kłosowski i śląski Jarosław Wieczorek, za co prezydent im podziękował.

Wśród uczestników uroczystości są m.in. wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Uroczystości obchodów setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego rozpoczęła rano msza święta w bazylice na Górze św. Anny. W związku z pandemią centralne obchody rocznicowe odbywają się w niewielkim gronie osób.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich, m.in. z bawarskiego Freikorpsu, Górę św. Anny zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych. (PAP)

autorzy: Mieczysław Rudy, Marek Szczepanik

rud/ masz/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -