Prezydent Rumunii: musimy konsolidować odstraszanie i obronę NATO

Zobacz

- Reklama -

Podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi i nowej amerykańskiej administracji za „nieocenione wzmocnienie i wsparcie dla NATO, dla art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego”. Dodał, że obecność Bidena w poniedziałkowej debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B-9) wysyła silny sygnał solidarności transatlantyckiej, a także jedności przed szczytem NATO, który odbędzie się 14 czerwca w Brukseli.

„Format B-9 wnosi wartość dodaną w wysyłaniu spójnych wiadomości i zapewnianiu skoordynowanego podejścia ze strony dziewięciu sojuszników znajdujących się na wschodniej flance Sojuszu” – wskazał rumuński prezydent, który jako gospodarz otwierał poniedziałkową debatę online.

W debacie liderów państw wschodniej flanki NATO – Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Bułgarii i Węgier – będzie uczestniczył też prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Szczyt B-9 ma być okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na czerwcowy szczyt NATO.

Prezydent Rumunii podkreślił, że „jako sojusznicy leżący na wschodniej flance musimy konsolidować odstraszanie i obronę Sojuszu”. „Ostatnio wszyscy byliśmy świadkami niepokojącej rozbudowy potencjału militarnego przez Rosję w naszym bliskim sąsiedztwie w rejonie Morza Czarnego, w samej Ukrainie i wokół Ukrainy. Dlatego czekam na wymianę zdań właśnie na ten temat” – dodał.

Wskazał, że konieczna jest kontynuacja procesu refleksji NATO 2030. „Chciałbym podziękować sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi za jego doskonałą koordynację, a także stymulowanie tego procesu. Wszyscy chcemy, aby nasz Sojusz był coraz silniejszy (…) w tym celu musimy kontynuować nasze wysiłki, w tym także pracować nad przyjęciem nowej Koncepcji strategicznej. Wszystkie te elementy określają esencję naszego Sojuszu” -zauważył Iohannis. (PAP)

cyk/ jar/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -